İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, Esenyurt ilçesinde bir sitedeki 105 eve düzenlenen eş zamanlı operasyonda, 101 kaçak göçmen yakaladı. Kaçak göçmenlerin sevk edilecekleri sınır illerine götürülmeden önce kaldıkları, 'şok evleri' diye nitelendirilen mekanlar ile ikamet sahiplerine yönelik çalışma yaptı.

Operasyon kapsamında çalışmalarını sürdüren polis, kaçak göçmenlerin barınmalarını sağladıkları tespit edilen Ş.K, R.K, F.E, F.T, M.G, M.İ. ve T.E.D'yi gözaltına aldı. Haklarında adli işlem başlatılan şüphelilere ayrıca 259 bin 974 lira idari para cezası kesildi.

Yakalanan kaçak göçmenlerin sınır dışı edilmesine yönelik çalışmalar sürerken, gözaltına alınan 7 şüphelinin emniyetteki işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

Öte yandan ekipler, operasyonunu sürdürdüğü sırada kaçak göçmenlerle alakası olmayan ancak tedirgin ve şüpheli tavırlarda bulunan bir kişinin de evinde arama yaptı.

Sitedeki ikamete bir gün önce taşınan ve daha önce 'kasten yaralama', 'tehdit' ve 'hakaret' gibi suçlardan çok sayıda kaydı bulunan M.Ş'nin evindeki incelemede, kalaşnikof marka uzun namlulu silah, tabanca ve kılıç ele geçirildi.

Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı, adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.