Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den ‘uygunsuz kıyafet’ krizi ile ilgili yorum! Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den ‘uygunsuz kıyafet’ krizi ile ilgili yorum!

Ankara ve Washington resmi makamları, uzun bir süre boyunca sessiz kalarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretiyle ilgili belirsizlik yaratmıştı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 9 Mayıs'ta gerçekleşmesi beklenen ABD ziyareti 29 Mart'ta duyurulmuştu. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby'nin dün gerçekleştirdiği rutin basın brifinginde yaptığı açıklama ise ziyaretin iptal edildiği iddialarına neden oldu. Bir gazeteci Kirby'ye, "İki hafta içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beyaz Saray'a bir ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü Hamas liderini ağırladı. Bu bir konuşma konusu olacak mı, yoksa ziyarete gölge düşürür mü?" diye sordu. 

Kirby ise, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti konusunda programda konuşulacak bir şey yok. Dolayısıyla bu konuda bir yorum yapamayacağım" diye yanıt verdi. Beyaz Saray Danışmanı'nın 'programda konuşulacak bir şey yok' sözü ziyaretin iptal edildiğine dair söylentilere neden oldu.

BLOOMBERG ZİYARETİN GERÇEKLEŞECEĞİNİ YAZDI

Ziyaret, 31 Mart Yerel Seçimleri'nden sadece iki gün önce, 29 Mart'ta duyurulmuştu. Reuters'ın Washington ve Ankara kaynaklı İngilizce haberinde, ziyaretin detaylarına dair önemli bilgiler verilmişti ve Biden yönetimi yetkilileri ziyareti doğrulamıştı.

T24'te Cansu Çamlıbel'in Ankara'daki üst düzey bir diplomatik kaynaktan edindiği bilgiye göre, ziyaretin gerçekleşeceği ve haberlerin yalan olduğu doğrulandı. Ancak ziyaretin ne zaman gerçekleşeceği konusunda henüz bir bilgi bulunmuyordu.

Bu süreçte elde edilen izlenim, ziyaretin iptal olmadığı ancak önemli bir pazarlık sürecinin yaşandığı yönündeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ziyaret öncesinde İsrail konusundaki rahatsızlığını dile getirerek görüntüsünü güçlendirecek önlemler almayı hedeflediği belirtiliyor.

İki devlet başkanının buluşmasından önce hazırlıkların yapıldığı ve bu süreçte diplomatik heyetlerin çalıştığı normal bir süreç olduğu ifade ediliyor. İki ülke ilişkilerinde daha fazla diplomatik alan açılması beklenirken, ziyaretin iptal edilmesi ilişkilerde derin bir çizik oluşturabilir.

Editör: Gülşah Yıldız