AK Parti TBMM Grubu, Grup Başkanı Abdullah Güler başkanlığında basına kapalı olarak toplandı. Toplantı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güler, Meclis gündemine ilişkin de bilgi verdi.

Güler, gündemlerinde bulunan yasal düzenlemeleri bitirene kadar Meclis’in çalışacağını söyledi.

BAŞIBOŞ SOKAK HAYVANLARI İÇİN BELEDİYELERE CEZA GELEBİLİR 

Sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifini bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunabileceklerini belirten Güler, sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifinin 16-17 maddeden oluşabileceğini çalışmayı tamamlamalarının ardından muhalefetle yarın görüşebileceklerini açıkladı.

Mevcut kanuna göre büyükşehir belediyelerinin bütçelerinin binde 3'ünü, nüfusu 25 binin üzerindeki belediyelerin binde 5'ini bu alana ayırmak zorunda olduklarını hatırlatan Güler, "Ama yapmayanlar, başka yere harcayanlar, ihmal edenler var. Onunla ilgili bir denetim mekanizması ve müeyyide getireceğiz” dedi.

Meclis tatile girmeden kanun teklifinin yasalaşıp yasalaşmayacağı sorusuna Güler, "Yasalaşsın ve herkes işine baksın. Bu çok ciddi bir sorun haline geldi" yanıtını verdi.

Güler, sahipsiz hayvanları farklı yerlere taşıyan belediyelere, hayvan başına idari para cezası verileceğini söyledi.

EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKARILACAK MI?

Güler, en düşük emekli aylığında artış düzenlemesine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın bir çalışma yaptığını söyledi. Çalışmalar tamamlandığında etki analizleriyle beraber değerlendirme yapacaklarını anlatan Güler, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ve AK Parti Genel Başkanvekili Elitaş ile bu akşam ya da yarın bir toplantı yapacaklarını belirtti.
Güler ayrıca, seyyanen zam ya da en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılmasının mümkün olmadığını söyledi.

ASGARİ ÜCRETE ARA ZAM YAPILACAK MI?

Vergi düzenlemesinin Meclis'e geleceğini bildiren Güler, "Asgari kurumlar vergisi açısından, biz almadığımız takdirde nitelikli küresel şirketlerin merkezinde olduğu ülke alıyor. Biz alacağız. Ama bu birçok maddeyi etkilediği için 14-15 maddeyle geliyor. Vergi adaletini sağlayacak, vergiyi tabana yayacak, biraz da sadeleştirecek bir düzenleme. Aşama aşama birkaç paketten söz edebiliriz” diye konuştu.

Güler, yurtdışı çıkış harcını makul bir seviyeye getireceklerini, asgari ücrete ara zam olmayacağını açıkladı.


Kaynakların aktardığına göre ise; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AKP Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Grup Başkanvekili Abdullah Güler yarın saat 15.30'da emekli maaşlarını görüşmek üzere bir araya gelecek.

En düşük emekli maaşının 500 TL'si Erdoğan'dan! En düşük emekli maaşının 500 TL'si Erdoğan'dan!

MASADA HANGİ SEÇENEKLER VAR?

CNBC-e tarafından paylaşılan bilgiye göre ilk planda kök maaşlar artırılarak en düşük maaşın 12 bin lira seviyelerinde belirlenmesi üzerinde duruldu. Ancak en düşük maaşın üzerinde alan ve uzun yıllar prim ödeyen emeklilerle en düşük maaş düzeyindeki emekliler arasındaki makas daralacağı için bu formüle şüpheyle yaklaşıldı.

Bunun yerine 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında bir seyyanen zam yapılarak makas korunurken en düşük maaş seviyesinin yukarı çekilmesi çalışıldı. Ancak bu bütün SGK ve Bağ-Kur emeklilerine zam yapılması anlamına geleceği için, Hazine’ye ve sosyal güvenlik sistemine çok yüksek maliyet üretecek bir formül olarak değerlendirildi. Kaynaklar, yılın ikinci yarısı için yüzde 19,3 oranında zam yapılan memur emeklilerinin de seyyanen zam beklentisinin oluşacağına da dikkat çektiler.

Bu çerçevede hem kök maaş sorununu çözecek hem de Hazine’ye yükü çok fazla olmayacak bir çözüm arayışının devam ettiği öğrenildi. Siyasi değerlendirmelerde bu çalışmanın yapıldığının açıklanmasından sonra artık geri adım atılamayacağı, en uygun çözüm üretilerek memnuniyetsiz kitle büyüklüğünün asgari düzeyde tutulmasına çalışıldığı vurgulandı.

Öte yandan ilgili habere göre, üretilecek çözümün TBMM’de kabul edilmesi zorunluluğu aynı zamanda tatil öncesinde hızlı hareket etme ihtiyacını da beraberinde getiriyor.

Editör: Gülşah Yıldız