İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Küçükçekmece Fatih Mahallesi'ndeki Menekşe Sahil Parkı'nda meydana gelen ve 5 yaşındaki Edanur Gezer'in ölümüne neden olan kazadan duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Edanur, parkta devam eden kazı çalışmaları sırasında oluşan su birikintisine düşerek boğulmuştu. İmamoğlu, olayın ardından derhal teftiş süreci başlattıklarını ve sorumluların cezasız bırakılmayacağını belirtti.

"İhmaller Zinciri ve Siyasi İstismar"

Deniz Yücel'de Semih Yalçın'a tepki: Sinan Ateş davasından sıyrılacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz Deniz Yücel'de Semih Yalçın'a tepki: Sinan Ateş davasından sıyrılacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz

İBB  Başkanı, açıklamasında, yaşanan trajedinin ihmaller zinciri ile bağlantılı olduğunu ve geçmişteki benzer olaylarda sessiz kalanların şimdi siyasi çıkar sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Olayın siyasi istismara dönüştürüldüğünü söyleyerek tepki gösteren İmamoğlu, "Olayın siyasal istismar malzemesi haline getirilmesini utanarak izliyoruz" dedi ve kamuoyuna vicdan çağrısı yaptı.

Sorumlular Cezalandırılacak

İmamoğlu, "Küçük Edanur’un, İBB’ye ait bir parkta yaşamını kaybetmesinin yasını tutuyoruz. Olayın hemen ardından başlattığımız teftiş süreci yakında tamamlanacak. Sorumluluları cezasız bırakmayacağız" ifadeleriyle, konunun ciddiyetine dikkat çekti.

Bu tür trajedilerin geçmişte tren kazaları ve maden facialarında da yaşandığını hatırlatarak, o zaman sessiz kalanların şimdi politik kazanç peşinde olduklarını söyleyen İmamoğlu, olayla ilgili soruşturma ve incelemelerin yanı sıra, 5 yaşındaki bir çocuğun anne babasından ayrı oluşu nedeniyle cenazesinin kaldırılmasının bile 2 gün sürmesinin de incelemeye tabi olacağını söyledi.

Kamuoyuna Şeffaflık Çağrısı

İmamoğlu, bu tür trajedilerin siyasi malzeme yapılmasına karşı çıkarak, sürecin şeffaf bir şekilde yürütüleceğini ve kamuoyuna duyurulacağını ifade etti. Olayın yasal ve idari boyutlarının yanı sıra, sosyal ve toplumsal boyutlarının da dikkate alınması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, siyasi istismarın acıyı derinleştirdiğini belirterek, kamuoyuna vicdanlı bir yaklaşım çağrısı yaptı, "Yaşamını yitiren bir yavrumuzun ardından, sıfatı büyük devlet adamlarının sadece siyasi saiklerle yaptıkları açıklamaları vicdanlı kamuoyunun takdirine bırakıyor, yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum" dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu'nun Twitter hesabından yaptığı açıklama şu şekilde:

Editör: Nigar Topcu