Bakan Abdulkadir Uraloğlu duyurdu! Emeklilere özel yüzde 20 indirim Bakan Abdulkadir Uraloğlu duyurdu! Emeklilere özel yüzde 20 indirim

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ABD merkezli kanal  CNN International'e açıklamalarda bulundu. Gazeteci Scott McLean'e konuşan İmamoğlu, yerel seçimdeki galibiyeti hakkında konuşurken, Dünya gündeminde yer alan İsrail - Filistin arasındaki gerilim hakkında da düşüncelerinni paylaştı.

İmamoğlu açıklamalarında şunları kaydetti:

BAŞIMA GELENLERİN SEBEBİ REJİM, REJİMİN BAŞI DA ERDOĞAN

Ekrem İmamoğlu'na 2028'de yapılması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimleri de soruldu. Kendisinin adaylık durumuyla ilgili açıklama yapmayan İmamoğlu, Erdoğan'ın muhtemel adaylığı için ise "Ben Erdoğan’ın aday olup olmayacağıyla ilgili bir şey diyemem ama yasal olarak engelleri var. Zaman gösterecek" dedi. 

Kendisi hakkında siyasi yasak istenen davayı da değerlendiren Ekrem İmamoğlu, söz konusu davanın siyasi olduğunu dile getirdi. İmamoğlu, "Eğer siyasi ise bunu kim organize etti? Erdoğan mı?" sorusuna "Son 2 yılda başıma gelenlerin sebebi otoriterleşen rejim. Evet, Erdoğan rejimin başı tabii ki" yanıtını verdi.

HAMAS TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

İmamoğlu, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları hakkında da açıklamalarda bulunurken, Hamas'ın 7 Ekim'de gerçekleştirdiği saldırıyı da 'terör saldırısı' olarak nitelendirdi. İmamoğlu konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Hamas tabii bizim çok üzüldüğümüz bir saldırıyı İsrail’de yaptı. Ve bu terör uygulamalarını yapan, insanları topluca öldüren her türlü yapı bizim nezdimizde terör örgütüdür. Bugün aynı şey ne yazık ki İsrail’de Filistinli masum insanlara uygulanıyor. Ben her iki konunun da bir an önce bu bağlamda değerlendirilmesini ve Filistinlilerin de böylesi bir zulme maruz kalmalarının engellenmesini talep ediyorum. Genel anlamda Batı bu konuda büyük resmi görmüyor, bu konuya sadece ya bir tarafın veya diğer tarafın gözünden bakıyor. Bence biz daha gerçekçi bakıyoruz. Hamas’ın saldırısını kötü bir saldırı ve çok kötü bir durum ve terör saldırısı olarak yorumluyoruz. Ama bugün orada öldürülen Filistinli kadınların ve çocukların maruz kaldığı zulme de karşı duran bir anlayışı temsil ediyoruz."

Editör: Amine Ebrar