Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın, Merih Demiral'ın gol sevincini hedef alarak yaptığı açıklama sonrası UEFA tarafından başlatılan soruşturma gündeme oturdu. Tepkiler art arda gelirken Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı.

A Milli Futbol Takımı, 2024 Avrupa Şampiyonası son 16 turunda Avusturya'yı 2-1 yenip çeyrek finale yükselirken, maçta 2 gol atan Merih Demiral'ın gol sevinci dikkat çekti. Bozkurt işareti yapan Demiral, "Türk olmaktan gurur duyuyorum, bunu her seferinde de belirtiyorum. O yüzden gol sevincini de öyle yaptım. İnşallah yapmaya devam ederiz. Herhangi bir mesaj yok, sadece ne kadar gururlu ve mutlu olduğumu göstermek istedim" dedi.

"Uygunsuz Davranışlarda Bulunduğu İddiasıyla..."

Bozkurt işaretli gol sevinci gündemin zirvesine yerleşirken UEFA'dan milli futbolcumuz hakkında soruşturma kararı geldi. Yapılan açıklamada, "Avusturya ile Türkiye arasında, 2 Temmuz 2024 tarihinde Almanya'nın Leipzig kentinde oynanan 2024 Avrupa Şampiyonası son 16 turu maçında, Türkiye Futbol Federasyonu oyuncusu Merih Demiral'ın uygunsuz davranışlarda bulunduğu iddiasıyla ilgili UEFA Disiplin Yönetmeliği'nin 31(4) maddesi uyarınca soruşturma açılmıştır." denildi.

"Demiral'ın Gol Sevincini Hedef Alan Açıklama Kabul Edilemez"

Yaşanan gelişmeye AK Parti'den tepki gecikmedi. Sözcü Ömer Çelik, "Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın milli futbolcumuz Merih Demiral'ın gol sevincini hedef alarak yaptığı açıklama ve UEFA'nın başlattığı soruşturma kabul edilemez. Irkçılık ve faşizm arayanların Avrupa'da son zamanlarda farklı ülkelerdeki seçim sonuçlarına odaklanmaları yerinde olacaktır" ifadelerini kullandı.

Dışişleri'nden 'Merih Demiral' açıklaması: Siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz

Dışişleri Bakanlığı, dünkü Avusturya maçında gol attıktan sonra 'bozkurt' işareti yapan Merih Demiral hakkında UEFA tarafından soruşturma başlatılmasına ilişkin, "Bir spor müsabakasındaki sevinç kutlaması sırasında, tarihi ve kültürel bir sembolün, hiç kimseyi hedef almayan biçimde kullanılmasına yönelik siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz" açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "2024 Avrupa Futbol Şampiyonası kapsamında A Milli Futbol Takımımız ile Avusturya A Milli Futbol Takımı arasında dün oynanan futbol maçının ardından UEFA tarafından milli futbolcumuz Merih Demiral hakkında disiplin soruşturması açılması kabul edilemez. Diğer taraftan, Alman Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının Eylül 2023'te yayımladığı raporda, her 'bozkurt' işareti yapanın aşırı sağcı olarak nitelendirilemeyeceği vurgulanmışken ve 'bozkurt' işareti Almanya'da yasaklı bir simge değilken, Sayın Demiral'a Alman makamları tarafından gösterilen tepkilerin bizatihi kendisinin yabancı düşmanlığı içerdiği değerlendirilmektedir. Bir spor müsabakasındaki sevinç kutlaması sırasında, tarihi ve kültürel bir sembolün, hiç kimseyi hedef almayan biçimde kullanılmasına yönelik siyasi amaçlı tepkileri kınıyoruz" denildi.

Ehliyet sahipleri dikkat: Yenilemeyene 13 bin lira para cezası geliyor Ehliyet sahipleri dikkat: Yenilemeyene 13 bin lira para cezası geliyor

Almanya Büyükelçisi, Bakanlığa çağrıldı

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser'ın, A Milli Futbol Takımı oyuncusu Merih Demiral'ın 'Bozkurt' işareti yapmasıyla ilgili UEFA'dan yaptırım talebinde bulunmasının ardından Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Editör: Nigar Topcu