Depremi Amerikan gemisi HAARP mı tetikledi? Yapay deprem teorisi Twitterı salladı

Türkiye'de Kahramanmaraş depremi HAARP teknolojisi ile mi yapıldı? HAARP ne demek, nedir nasıl olur teorileri sosyal medyayı salladı. Amerikan gemisi Boğazlarda 3 gün kaldı ve deprem o yüzden oldu diyenler ortalığı karıştırdı. AFAD'dan sosyal medyadaki HAARP iddialarına önemli açıklama geldi. İşte tüm detaylarıyla deprem ve HAARP iddiaları...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Deprem ile bilikte HAARP nedir? HAARP silahı ve teknolojisi nedir gibi sorular ve polemikler Twitter ve ekşi Sözlük gibi uygulamalardan paylaşılıyor. Türkiye'de Kahramanmaraş'ta 7,4 büyüklüğünde gerçekleşen depremin ardından da HAARP ile yapay deprem yapıldığı iddiaları yeniden yazılmaya başlandı. "HAARP nedir? HAARP'la yapay deprem mümkün mü?" sorularının cevabı merak edilip araştırılmaya başladı. AFAD sosyal medya iddilarıyla ilgili açıklama yaptı. 

BOĞAZA DEMİR ATAN AMERİKAN GEMİSİNİ SUÇLADILAR

Türkiyede deprem için "ABD savaş gemisinin İstanbul boğazına demir atmıştı etkisinin olma ihtimali var" diyerek HAARP teknolojisi ile ABD'nin parmağı olduğu iddiaları sosyal medyada gündem oldu. 

AFAD'dan sosyal medyada ortaya atılan iddialarla ilgili şu açıklama geldi:

Vatandaşlarımızın sosyal medya başta olmak üzere çeşitli mecralarda kasıtlı ya da kasıtsız olarak paylaşılan asılsız bilgilere itibar etmemeleri, doğru bilgi için resmî kaynakları takip etmeleri büyük önem arz etmektedir. 

HAARP NEDİR, YAPAY DEPREM MÜMKÜN MÜ?

HAARP, Türkçe karşılığı "Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Program"ı olarak bilinen, Amerika Birleşik Devletleri'nin Alaska eyaletinde bulunan bilimsel bir projedir.


 

BÜYÜK RESMİ GÖRMEK GEREKİR

‘H.A.A.R.P. Silahı ve Nicola Tesla’ kitabının da yazarı olan araştırmacı-yazar Kürşad Berkkan Hürriyet'e yaptığı açıklamada dikkat çeken ifadeler kullandı. 

 "Diri fay hattı olmayan ve ölçek nedeniyle haritalama yapılmayan bölgelerde kısa fay hatları bulunabildiğine, bunların da bir ile 4.3 büyüklüğünde deprem oluşturabileceğine dikkat çekiyor. Yani Berkkan da bunun bir deprem olduğu düşüncesinde. ‘Ama bu HAARP teknolojisinin kullanılmadığı/ kullanılmayacağı anlamına gelmez’ diyerek şöyle devam ediyor: “ABD daha önce USS Providence denizaltısı ile MHD jeneratörü kullanarak faylara müdahale etti. MHD jeneratörü ile plazma halindeki gazlar, iletkenler vasıtasıyla elektromanyetik dalgaya çevrilir, bir silah gibi hedefe ulaşır ve tahribat oluşturur. Her araştıran için kolayca ulaşılabilecek onlarca resmi belge de mevcut. O nedenle ‘komplo teorisi’ deyip geçmek yerine bu iddiaları, konsoloslukların kapatılması, eski CIA yetkilisi Henry Barkey’in ‘Seçimlerde Türkiye’ye askeri müdahale düşünülmeli’ söylemi, Ege’de demirleyen ABD savaş gemisinin varlığı da düşünülerek daha geniş bir pencereden değerlendirmek gerekir. Dolayısı ile HAARP’i İstanbul büyük depremini tetikleyecek ve deyim yerindeyse Türkiye’yi kilitleyecek bir zamanda çalıştıracaklarını düşünüyorum. Ancak bunun Kâğıthane bölgesine yapılması da mantıklı olmaz. Bu nedenle de dün yaşanan depremin kısa fay hatlarındaki sıkışma sebebi ile olduğu kanaatindeyim.”

HAARP PROJESİ'NİN ETKİLERİ NELERDİR?

Yetkililere göre bunun amacı füzeleri havada imha etmek, toprağın altını incelemek, denizaltılarla haberleşmeyi kolaylaştırmak, ve büyük bir alandaki tüm haberleşmeyi kesmek gibi çok çeşitli amaçları vardır.
Amerikanın en ünlü jeofizikçilerinden birine göre ise bu teknoloji iklimleri değiştirmek, ozon tabakası ile oynamak, deprem yaratmak, radyasyon yaymayan termonükleer patlamalar yaratmak gibi korkunç güce de sahiptir.

HAARP PROJESİ DETAYLARI

HAARP, iyonosferin özelliklerini ve davranışlarını araştırmak için Alaska Üniversitesi ile ortak yürütülen bir proje sonucunda kurulmuştur. Günümüzde Pentagon tarafından kontrol edilmekte ve ABD ordusunun hizmetindedir.
Projenin kurulu olduğu Alaska'da iddialara göre 180 adet dev anten bulunmaktadır.

Bu antenler ile üretilen manyetik dalgalar, yetkililerin yaptığı açıklamalara göre; "gelebilecek füzeleri havadayken imha etme, toprağın altında incelemeler yapma, denizaltı gemileriyle haberleşmeyi kolaylaştırma ve atmosferin durumuna müdahale etme" gibi işlevler yapmaktadır.

HAARP projesi, ilk olarak Sırp asıllı ABD'li bilim adamı Nikola Tesla tarafından başlangıç düzeyinde oluşturulmuştur. Tesla, atmosfere düşük düzeyde manyetik dalgalar gönderilerek güçlü bir enerji oluşturulduğunu keşfetmiştir.

HAARP'ın kurulu olduğu bölgeye herhangi bir uçağın yaklaşması yasaktır.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN