Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik Mensupları ile İftar Programı'na katıldı. Programda açıklamalarda bulunan Erdoğan, seçim hakkında açıklamalarda bulunurken Beşiktaş'ta bir gece kulübünde çıkan 29 kişinin hayatını kaybettiği yangınla ilgili de konuştu.

Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

Cemal Enginyurt'tan, Özgür Özel'e emekli çağrısı ardından Ekrem İmamoğlu'na ziyaret Cemal Enginyurt'tan, Özgür Özel'e emekli çağrısı ardından Ekrem İmamoğlu'na ziyaret

BELEDİYE DAHİL KİMİN İHMALİ VARSA HEPSİNİN ÜZERİNE GİDİLECEKTİR

"İçinde bulunduğumuz bu bereketli günlerin milletimizle birlikte tüm insanlık için barışa, huzura, refaha vesile olmasını temenni ediyorum. Rabbimden bizleri ramazan ayı gibi Kadir gecesi ve bayrama da sağlıkla, afiyetle, esenlikle kavuşturmasını diliyorum. Bu vesileyle bir kez daha vatanımız uğruna can veren aziz şehitlerimizi rahmetle yad ediyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Rabbim tüm şehitlerimizi cenneti ile cemali ile müşerref eylesin diyorum. Biliyorsunuz dün İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde bir yangın faciası yaşadık. Maalesef bu faciada rızkının peşinde koşan 29 işçi kardeşimiz hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı. Yangında vefat eden insanlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyorum. Facia ile ilgili gerekli idari ve adli tahkikat hemen başlatılmış, bu kapsamda 9 kişi gözaltına alınmıştır. Belediye dahil böyle büyük bir acının yaşanmasında kimin sorumluluğu, ihmali, kusuru varsa hepsinin de üzerine kararlılıkla gidilecektir"

TÜRK DEMOKRASİSİNİN OLGUNLUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERDİK

"Birkaç münferit hadise dışında Allah’a şükürler olsun demokrasimize gölge düşürecek hiçbir üzücü olay vuku bulmadı. Bazı illerimizdeki bölücü örgüt sempatizanlarının provokasyonlarını da siz emniyet mensuplarımızın gayretleriyle boşa çıkardık. Millet olarak Türk demokrasinin olgunluğunu bir kez daha tüm dünyaya gösterme fırsatı bulduk. Buradan sizlerin şahsında seçimlerin suhuletle gerçekleştirilmesi için fedakarca çalışan tüm güvenlik güçlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Emekleriniz, gayretleriniz ve sabrınız için ülkem ve milletim adına her birinize teşekkür ediyorum. Bu seçimler milli iradenin gücünün yanı sıra her seçim döneminde gündeme getirilen kimi ithamların da asılsız olduğunu ortaya koymuştur. Sonuçlar umdukları gibi çıkmayınca sandığın itibarına zarar veren iddialarda bulunanların bir daha bu tür basit ve kolaycı yollara tevessül etmeyeceklerine inanıyorum. Bunu da ülkemiz, milletimiz ve gelecek kuşaklar adına değerli bir kazanım olarak gördüğünü ifade etmek istiyorum. Şu gerçeği herkesin kabullenmesi ve içselleştirmesi önem taşıyor; Türkiye hangi kökene, meşrebe, partiye mensup olursa olsun 85 milyonun tamamının ortak yuvasıdır, ortak vatanıdır. Çok partili demokrasimiz ise uğruna gerçekten ağır bedeller ödeyerek yaklaşık 75 yılda canımızla, terimizle inşa ettiğimiz muazzam ve muhkem bir binadır. Bu ortak değerlerimize ne kadar samimiyetle sahip çıkar, güçlendirirsek istikbalimiz için o derece iyi olacaktır. Bunu siyasi partiler ve görüşler üstü bir mesele olarak görmemiz gerekiyor. Tabii burada şu hakikati da vurgulamak durumundayım; Türkiye’nin ve demokrasimizin bugün ulaştığı yüksek seviyelerde sizin harcınızın sizin emeğinizin sizin mücadelenizin çok büyük katkıları var. Bunun için de her birinize şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum."

TERÖR ÖRGÜTÜNÜ BİTİRME NOKTASINA GETİRDİK

"PKK’sından FETÖ’süne, DEAŞ’ından DHKP-C’sine hiçbir ayrım yapmadan tüm terör örgütleri milletimizin düşmanıdır. Hükümet ve devlet olarak teröre karşı çok etkin ve başarılı bir mücadele yürüttük, yürütüyoruz. Terörü kaynağında yok etme stratejimizin meyvelerini sınırlarımız içinde ve hudutlarımız dışında topluyoruz. Kesintisiz süren operasyonlarımız sayesinde bölücü terör örgütünü bitme noktasına getirdik. Suriye ve Irak'taki harekatlarımızla ve DEAŞ ve PKK-YPG terör örgütlerini sınırlarımızdan uzaklaştırdık. Attığımız bu olumlu adımları inşallah azimle sürdüreceğiz. Türkiye’nin ve bölgenin geleceğinde terörle yer olmadığını dost düşman herkese göstermekte kararlıyız"

Editör: Amine Ebrar