Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan zam tepkisi! Fırsatçılar için 'ürkütücü' düzenleme geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar ziyareti sonrası dönüş yolunda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ürünlere yapılan zamlar hakkında açıklama yapan Erdoğan ''Para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor dedi''

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Marketlerin ürünlere yüzde 30'lara varan zam yapmasına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. İlk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz" dedi..

DOĞAL GAZ DESTEĞİ DEVAM EDECEK

Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından açıklanan doğal gaz desteklerine ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her şeyden önce Aile Bakanı doğal gaz destekleriyle ilgili açıklamayı zaten yaptı. Doğal gaz konusunda destek ödemeleri başladı, devam ediyor. Biz fakir fukaraya, garip gurebaya aynı şekilde doğal gaz desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

BAŞVURUSU SAYISI 8 MİLYONU BULDU

İlk Evim İlk İşyerim Projesi’ne ilişkin son rakamları veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu an itibarıyla resmi müracaat sayısı 1,5 ayda 8 milyonu buldu. Bay Kemal bak ben resmi rakamdan bahsediyorum. Öyle laf ola beri gele yok. Bunlar resmi rakam. Geçerli başvuru sayısı da 5 milyon 135 bin 324’e ulaşmış durumda. Bir diğer proje kapsamında arsa için 1 milyon 177 bin 56 başvuru yapıldı. Müstakil arsa için 956 bin 79, müşterek arsa için de 220 bin 977 başvuru oldu. İş yeri için ise 73 bin 135 başvuru oldu. Bakın nereden nereye geldik. Bu, milletin iktidarına güveninin ifadesidir. Bu güven olmasa, bu millet gelip de bu müracaatları yapar mı? Yapmaz. Hatta diyorlardı ki “siz milleti aldatıyorsunuz.” E buyurun; millet bize inanıyor ve inandığı için de müracaatını yapıyor. Mesele zaten bu inancı temin etmektir. Bu inancı temin ettikten sonra bu millet sizi yolda yalnız koymaz” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’DAN TOGG AÇIKLAMASI: İNŞALLAH SİPARİŞLERE YETİŞİRİZ

Salı günü Yusufeli Barajı’nın açılışını yapacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yusufeli Barajı 275 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek, çift eğrilikli beton kemer barajlar kategorisinde de dünyanın beşinci en yüksek barajıdır. 2,5 milyon kişinin tükettiği enerjiyi inşallah üretiyor olacak. Öyle bir baraj. Bay Kemal, arzu edersen sen de gel. Sayın Akşener de gelsin. Oradaki coşkuyu görsünler. Sonradan özel olarak gelmeyi arzu ediyorlar. Aynen TOGG’da olduğu gibi. Açılışa gelmediler, sonra ziyarete gelebilir miyiz diye haber gönderdiler. Memnuniyetle gelsinler görsünler dedik. Biz kıskanmayız, yeter ki gelsinler. Çünkü bazı şeyleri göre göre onlar da ufuk sahibi olacaklar. “Demek ki İtalya’da yapılmıyormuş, burada yapılıyormuş” diyecekler. Bunu da görecekler. Bu milletin nelere muktedir olduğunu bunlar hala anlamadılar, hala buna inanmıyorlar. Biz Fatih Sultan Mehmet ile topunu yapıp ondan sonra İstanbul’u fetheden bir millet değil miyiz? Biz buradan gelmiyor muyuz? Demek ki yaparız. Arabaları da yaparız. Şimdiden siparişler zaten yoğun şekilde geliyor, bu siparişleri de inşallah yetiştiririz” değerlendirmesinde bulundu.

“DEMEKKİ PARA CEZASI BUNLARI ISLAH ETMİYOR”

Bir gazetecinin , “Vatandaşın “fırsatçı terörü” dediği bir konu var. Özellikle son üç aydır maliyetlerde bir artış yok. Akaryakıt giderleri artmıyor, personel giderleri artmıyor ama marketlerin yüzde 30’a varan oranlarda son 3 aydır artışlar yaptığı görülüyor. Bu özellikle sosyal medyada vatandaşlar çokça dile getirdiği bir şikayet. Vatandaşlar şunu söylüyor, bunlara sadece para cezası yetmiyor. Çünkü bunlar para cezasını maliyetlerin üzerine koyuyorlar ve aynı şekilde yollarına devam ediyorlar. Artık daha sert tedbirler gelir mi? soruna yanıt veren Erdoğan, “Biz hukuk devletiyiz. Soruşturmalar neticesinde gerekli adımları attık, atarız. Hazine Maliye ve Ticaret Bakanlıklarımız hassasiyetle takip ediyor. Bu noktada kontroller çok daha farklı uygulamalarla devam edecek. Çünkü para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da ilk Kabine Toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıca gideriz. Değişik öneriler var. Bütün mesele yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN