BYD, Türkiye'de 1 milyar dolarlık devasa bir elektrikli araç fabrikası kurmak için anlaşmaya vardı. Tayland'da ilk fabrikasını açan ve  denizaşırı pazarlarda büyümesini sürdüren BYD'nin Brezilya ve Meksika'da başka fabrikalar planladığı da biliniyor.

Çinli BYD Türkiye'de üretim yapmak için 1 milyarlık yatırımla fabrika kuracak.

Yıllık 150.000 adet kapasiteye sahip tesiste şarj edebilir hibrit ve elektrikli otomobiller üretilecek.Ayrıca BYD Türkiye'ye AR-GE merkezi de kuracak.

2026 sonunda üretime başlaması hedeflenen tesiste 5 bin kişiye doğrudan istihdam planlanıyor.

Fabrikanın daha önce Volkswagen ve Tesla'ya teklif edilip anlaşma sağlanamayan Manisa'daki araziye kurulacağı iddia ediliyor.

BYD'nin yeni tesisi, AB'nin Çin'den elektrikli araç ithalatına getirdiği yeni gümrük vergilerinin potansiyel etkilerinin üstesinden gelmesine yardımcı olabilir. Avrupa Birliği (AB) Çin'den ithal edilen elektrikli otomobillere %38,1'e varan ek gümrük vergileri getirdi.

Merkez Bankası açıkladı! İşte yıl sonu dolar, enflasyon ve faiz tahmini Merkez Bankası açıkladı! İşte yıl sonu dolar, enflasyon ve faiz tahmini

BYD, Çin merkezli bir otomobil üreticisi ve elektrikli araçlar konusunda da önemli bir oyuncudur.  Vergi avantajları gibi nedenlerle bazı otomobil üreticileri üretim tesislerini farklı ülkelere taşıyabilir veya yeni tesisler açabilirler.Bu da akıllara vergiden kaçınmak için Türkiye'de otomobil kuruyor mu sorusunu getiriyor? Türkiye gibi ülkeler, otomobil üretimi için cazip hale getirmek için çeşitli teşvikler ve avantajlar sunuyor.

Uluslararası pazarlarda genişlemeyi hedefleyen BYD gibi büyük bir şirketin, yatırım yapacağı ülkeyi seçerken genellikle stratejik pazarlama, lojistik avantajlar, yerel talep ve üretim maliyetleri gibi faktörleri dikkate aldığı biliniyor.

Öte yandan Çin merkezli Shineray Group'un bünyesinde faaliyet gösteren SWM Motor,Türkiye'de 50 bin araç üretim kapasiteli tesis kurulumu için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

Editör: Gülşah Yıldız