Zaman zaman gündeme gelen sokak köpekleri tartışması geçtiğimiz günlerde alevlendi.Başıboş sokak köpekleri sorununun çözümü için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği üzerine harekete geçen AKP kurmayları, “hayati tehlike” oluşturdukları gerekçesiyle başıboş sokak köpeklerinin “uyutulması”nı öngören yasa teklifi için çalışma başlattı.Teklifin önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması planlanıyor.

AK Parti'nin 'Hayvan Hakları Kanunu' ile ilgili yeni düzenlemede sahipsiz sokak hayvanlarının uyutulmasını yani öldürülmesini gündemine alması tartışmalara yol açtı. Ünlü isimler sosyal medya hesaplarından sahipsiz sokak hayvanlarının uyutulmasına ilişkin düzenlemeye tepki gösterdi. 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile CHP Genel Merkezi'nde buluşan Özgür Özel, görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyerek gündeme dair değerlendirmeler bulundu.

CHP lideri Özel de sahipsiz hayvanlara dair yasal düzenleme çalışmaları hakkında da konuştu.

Özel, "Bugün 'tasarruf tedbirleri' söz konusu olunca, 'Parayı seçim ekonomisine harcadık, bu köpekleri uyutalım' derseniz tutar bir yanı yok. Başta kısırlaştırma olmak üzere barınaklar için bu paralar olmalıdır. Okula giden çocuklar, ibadete giden yaşlılar, toplu taşımaya ulaşmaya çalışanlar açısından bir güvenlik sorunudur" açıklamasında bulundu.

Özel, sözlerine şöyle devam etti:

Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin katılımıyla bir Meclis araştırma komisyonu kuruldu ve bu komisyon hayvan haklarının korunmasına yönelik olarak raporunu verdi. Bu raporda bu soruna da etraflıca yer verildi. Uyutma meselesi, hasta ve tedavi edilemez hayvanlar ile kontrolü mümkün olmayan birtakım hayvanlarla sınırlı ve sokak hayvanlarının çoğalmasını engellemeyle ilgili uyutma tedbiri burada kesinlikle yok. Ama burada soruna müdahale var. Diyor ki rapor, bir hayvan hakları fonu kurulmalıdır. Geliri belediyelerin aldığı emlak, çevre, temizlik vergilerinden aktarılacak paylar, at yarışından, Milli Piyango gibi şans oyunlarından, idari cezalardan aktarılacak paylar ve bağışlardan oluşmalıdır. Bu fon barınakların yapılması, kısırlaştırmaların yapılmasıyla ilgili harcamaları bu fondan karşılanabilir ve yeterli kaynak sağlanır. Bunu tüm siyasi partiler böyle söyledi ve Meclis karara bağladı.

"YÜZ BİNLERCE CANDAN TASARRUF EDEMEZSİNİZ"

Özel, "Şimdi bugün 'tasarruf tedbirleri' söz konusu olunca, 'Efendim parayı seçim ekonomisine harcadık, bu köpekleri uyutalım' derseniz tutar bir yanı yok. O yüzden bu fon kurulmalıdır. Başta kısırlaştırma olmak üzere barınaklar için bu paralar olmalıdır... Okula giden çocuklar, sabah ibadete giden yaşlılar, toplu taşımaya erken saatte ulaşmaya çalışan yoksullar açısından bir güvenlik sorunudur. Bu sorun görülmezse çözüm olmaz. Diğer yandan da bu hayvanların yaşam hakkı vardır, hayvan hakları vardır, hayvanseverlerin hassasiyeti vardır. O yüzden böyle bir fona çok ciddi bağışların katkıların yapılabileceği, bu konuda hiçbir sıkıntının olmayacağı aşikardır. Ama Tasarruf Tedbirleri konusunda, binlerce, yüz binlerce candan tasarruf edemezsiniz. Burada istikrarlı, dengeli, bilimsel işler yapmak gerekiyor" şeklinde konuştu.

Madeni 5 TL kararı gelmişti! Piyasaya çıkış tarihi belli oldu Madeni 5 TL kararı gelmişti! Piyasaya çıkış tarihi belli oldu

Editör: Gülşah Yıldız