Türkiye'de yaşanan çete çatışmaları Yunanistan'a sıçradı. İddilara göre ülkede gerçekleşen olayda Barış Boyun çetesi üyüleri infaz edildi.

Büyük bir şok yaratan olay Lutsa adlı turistik bir bölgede gerçekleşti. Bir otomobile yönelik silahlı saldırı sonucunda 6 kişi hayatını kaybederken, Yunan medyası ölenlerin Türk olduğunu duyurdu.

Halk TV'nin haberine göre, altı kişiden beşi mavi bir Ford'un yolcu ve arka koltuğunda bulunuyordu. Sürücü olduğu düşünülen altıncı kişi ise aracın arkasında ölümcül bir şekilde yaralı olarak bulundu.

Otomobilin dışında bulunan kişinin kaçmaya çalışırken vurulduğu düşünülüyor. Salırganların, önce mağdurların aracının ön kısmından ateş açtığı ve ardından mavi Ford'un yanından ateş ederek araçtaki insanları çapraz ateşe aldığı tahmin ediliyor.

40 SANİYEDE İNFAZ

Halk Tv yayınına bağlanan Evrensel gazetesi Atina temsilcisi Seyit Aldoğan şu bilgileri verdi

Yunanistan'da büyük bir şok yaşanıyor. Polis geniş araştırmalar yapıyor. Sahte plakalı bir araçla giriş yaptıkları ve pasaportlarının sahte olduğu belirtildi. Polis telefondaki yazışmaların hepsinin Türkçe olduğunu bildirdi. Polisin verdiği bilgilere göre henüz kimlik tespiti yapılmadı. İnterpol aracılığıyla parmak izleri Fransa'ya gönderildi. Ölenlerden birinin 25 yaşında olduğu ve Dedeağaç'tan geçen ay ülkeye girdiği belirlendi. 6 kişinin pusuya düşürüldüğü, polisin arabayı çalışır vaziyette bulduğu belirtildi. Polisin düşüncesine göre şahısların Yunanistan'dan ayrılmak üzere olduğu belirtiliyor. Görgü tanıklarının ifadesine göre çatışma 40 saniye sürdü.

BARIŞ BOYUN ÇETESİ Mİ?

Öldürülenlerin Barış Boyun çetesinden oldukları öne sürüldü. Yaşamını yitirenlerden birinin Ersu Büyüktunç olduğu iddia edildi. Yunan medyası olayın gizli servislerle bağlantılı olduğunu yazdı.

Kimliği belirsiz silahlı kişiler öğleden sonra Lutsa'da 25 kurşunla vurdu. Protothema.gr, altı kişiden beşinin içinde ölü bulunduğu arabanın fotoğrafını yayınladı. Yunan medyası, pusuya düşürülerek öldürülen kişilerin Türk olduğunu duyurdu.

Yunan polisi, faillerin kaçtığı iddia edilen bir motosiklet ve siyah bir arabayı arıyor. Yunan basınına yansıyan ilk haberlere göre olay uyuşturucu veya mafya hesaplaşması.

'RAKİP ÇETE OLABİLİR'

Yunan medyası, öldürülenlerin Türk olduğunu ve aynı zamanda Fransız kimlik belgesi olduğunu bazı kaynaklara dayandırarak iddia etti. Polisler bu belgelerin orijinalliğini incelediklerini de açıkladı. Uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı şüphelenilen bu kişilerin Yunanistan ve Fransa’da aktif olduğu da öne sürüldü.

Proto Thema’ya konuşan bir kaynak, “Şu an aynı araçta ölü bulunanların aynı çeteden olup olmadığı bilinmiyor. Belki bazıları rakip çeteden olabilir” dedi.

KIRMIZI BÜLTENLE ARANAN İSMİ ÖLDÜRDÜLER

Birçok cinayete adı karışan 'Barış Boyun çetesinin' adından söz ettirdiği cinayetlerden biri de kırmızı bültenle aranan Skaljari’ suç örgütünün lideri Jovica Vukotiç İstanbul’da öldürülmesi oldu.

Genç kızdan kahreden haber geldi! Veda mektubu bırakmış Genç kızdan kahreden haber geldi! Veda mektubu bırakmış

Geçen yıl İstanbul Zincirlikuyu’nda, ailesinin de içinde olduğu araçta bulunan Vukotic, aracın yanına yaklaşan motosikletli 2 kişinin kurşunlarına hedef oldu. Cinayeti, Barış Boyun çetesi üyelerinin işlediği ortaya çıkmıştı.

Barış Boyun çetesi, son yıllarda ‘motosiklet kullanılan infazlarla’ adından söz ettirdi. Çetenin lideri Barış Boyun’un da İtalya’da olduğu değerlendiriliyor.

ANUCURLARIN KAHVEHANESİNİ TARAMIŞLARDI

Kısa Dalga'nın bildirdiğine göre Barış Boyun’un Daltonlar olarak anılan çetesi Kağıthane’de bir polisin öldürülmesiyle gündeme gelen Anucur çetesiyle 2021 yılından beri çatışan Gündoğmuş’larla birlikte hareket ediyordu. 19 Aralık 2021’de Nurtepe’de bir saat içinde üç saldırı yapılması ve Mehmet Emin Kalkan’ın ölümüyle büyüyen kavgaya dahil olan Barış Boyun çetesi, 25 Aralık 2022’de Anucurların kahvesini taramış, 25 yaşındaki Ramazan Arslan öldürülmüştü.

13 Ocak günü sabah 06.30’da Haliç Köprüsü girişinde Anucurlardan Cumali Aslan ve Halil Ay’ın içinde bulunduğu araca ateş açıldı. Daltonların düzenlediği saldırıda Aslan öldü, saldırganlardan Doğukan Kırık olay yerinde yaralı olarak yakalandı. Kırık, 25 Aralık’ta Ramazan Arslan’ın ölümüne yol açan saldırıyı gerçekleştiren araçta da bulunuyordu ve mahkeme tarafından ev hapsi kararıyla serbest bırakılmıştı.

Barış Boyun çetesine Nisan ayında yapılan operasyonda 131 kişi gözaltına alınmış, çok sayıda silah, tabanca, çelik yelek ve uyuşturucu ele geçirilmiş, 46 şüpheli tutuklanmıştı. Bu operasyonun ardından Boyun’un adamlarından Emirhan Yılmaz, 23 Mayıs’ta Gürcistan Abhazya’da öldürüldü. Boyun çetesinden Yakup Doğan, 13 Temmuz’da yakalandığı Gürcistan’dan Türkiye’ye iade edildi. Daltonlar Çetesi, 4 Haziran günü Bahçelievler’de Bilal Diril’i aracında Kalaşnikofla tarayarak öldürdü. 23 Temmuz’da yapılan polis operasyonunda içlerinde Diril’i öldürdüğü ileri sürülen Murat U.’nun da bulunduğu 12 şüpheli yakalandı. Çete aralarında Kasımpaşa Spor tribün lideri Yüksel Ustahüseyin’in de olduğu cinayetlerden sorumlu tutuluyordu.

Çatışmada son saldırı 6 Ağustos’ta Lyon’a 70 kilometre mesafede İsere Chatonnay köyünde yaşandı. Bir pansiyonda kalan ve sahte Bulgaristan pasaportları olan iki kişi öldürüldü. Ölenlerden birinin Anucurlara yakın isimlerden Halil Ay olduğu ailesi tarafından açıklandı.