Bir ilçe daha deprem bölgesi ilan edildi

AFAD Genel Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve büyük yıkıma sebep olan depremlere dair gelişmeleri aktardığı konuşmasında meydana gelen hasardan ötürü Sivas'ın Gürün ilçesinin afet bölgesi olarak ilan edildiğini bildirdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 11 ili vuran 2 büyük depremle ilgili son gelişmeleri açıkladığı konuşmasında Niğde, Sivas Gürün, Kayseri'nin bazı ilçelerinde hasarlı binalar olduğunu söyleyerek Sivas'ın Gürün ilçesinin afet bölgesi olarak ilan edildiğini bildirdi.

"SİVAS'IN GÜRÜN İLÇESİ DE AFET BÖLGESİ İLAN EDİLDİ"

Söz konusu iller harici, deprem bölgesine yakın bazı illerde de hasarların oluştuğunu belirten Tarar, "Ağır hasarlı binalardan eşya alımı yasaklanmış durumda. Çünkü her hangi bir artçı sarsıntıda yıkılma riski var. Depremlerin merkez üslerine yakın illerin ilçelerinde de bir takım hasarların olduğunu görüyoruz. Niğde, Sivas Gürün, Kayseri'nin bazı ilçelerinde hasarlı binaların olduğuna dair bilgiler var. Buradaki hasar tespit çalışmaları da devam ediyor. Sivas'ın Gürün ilçesi de 'genel hayatı etkileyen afet bölgesi' olarak ilan edilmiş durumda" ifadelerini kullandı.

İNŞAAT HALİNDEKİ BİNALAR

İnşaat halindeki binalarla ilgili izlenecek süreç hakkında da konuşa Tatar, "Tamamlanmamış, inşaat halindeki binalar, İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile tanımlanmış durumda. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın yetkilendirdiği, kurum ve kuruluşlar tarafından hazırlanan raporla bu binaların durumu netleşecek" dedi.

"510'A YAKIN FARKLI ARAŞTIRMACI SAHADA GÖREV YAPIYOR"

Bölgelerdeki çalışmaların devam ettiğini söyleyen Tatar, "Sahada çok sayıda araştırmacı çalışma yürütüyor. Birbirinden farklı 109 proje kapsamında, 59 farklı kurumdan 510'a yakın farklı araştırmacı sahada görev yapıyor. Diğer kurumlardakilerle birlikte ise bu sayı 700 civarında" diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN