İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu'ya yakınlığı ile bilinen ve Ankara'da gerçekleştirilen operasyonda tutuklanan suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan'ın tutukluluk sürecine ilişkin şok eden detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde 9 saat süren sorgusunda verdiği 137 sayfalık ifadede, uzun namlulu silahlara ilişkin açıklaması dikkat çekti.

Soruşturma kapsamında Ayhan Bora Kaplan'a sosyal medya hesabından paylaştığı uzun namlulu silahları nereden temin ettiği ve bir olayda kullanıp kullanmadığı soruldu. Tutuklanan suç örgütü liderinin, uzun namlulu AK47 Kalaşnikofa ilişkin savunması hayret verdi. 

Ayhan Bora Kaplan, silahların kendisine değil Mekke'li bir emire ait olduğunu; üstelik o fotoğrafların umre ziyareti sırasında o emirin evinde çekildiğini söyledi.

Kaplan ifadesinde "İkinci kez umreye gittiğimde Arabistan'da Mekke'de bir emir bizi evine misafir olarak davet etmişti. Bu şahsın silah koleksiyonu vardı ve o arada bütün silahlarına diğer arkadaşlarım ile birlikte bakmıştım. Resimde bulunan silaha bakarken bir arkadaşımhaberim olmadan resmimi çekmişti, ben de bu resmi beğenip paylaşmıştım. Bu silah Arabistan'da olduğu için burada veya orada olaya karışmadım." ifadelerini kullandı.

İmam nikahlı eşini önce katletti sonra teslim oldu! İmam nikahlı eşini önce katletti sonra teslim oldu!

AYHAN BORA KAPLAN KİMDİR?

Suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan 1971 yılında Erzurum’da doğdu. Çocukluğu Ankara’da geçti.

Ankara’da yer altı dünyasında "Kaplan" grubu olarak bilinen ve TİP Milletvekili Ahmet Şık'ın iddiasına göre, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yakın olduğu iddia edilen suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan, 5 kişi ve yüklü miktarda para ile yurt dışına kaçmak isterken Ankara Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen operasyonla gözaltına alınarak tutuklandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak", "kasten yaralama", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve benzeri suçlara karışan suç örgütüne yönelik çalışma başlattı.

"Bora Kaplan" suç örgütüne yönelik operasyon genişledi. Ankara merkezli operasyon, Ağrı, Kocaeli, Çorum ve Konya'ya da sıçradı. şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda ruhsatsız tabanca ve tabancalara ait mermi ele geçirildi. Şüphelilerden birisinde çok sayıda çocuk pornografisi görüntüleri ele geçirildi.

Olayla ilgili soruşturma sürüyor.