Kayseri’de Suriye uyruklu bir kişinin, küçük yaştaki bir kız çocuğunu taciz ettiği iddiasıyla tutuklanmasının ardından sokağa inen kalabalık gruplar belirli noktalarda toplandı. Bu gelişmeler, Suriyelilerin yoğun olduğu bölgelerde bir takım provokasyonlara yol açtı.

Yaşanan olaylar güvenlik güçleri tarafından kontrol altına alınırken, Suriye'nin kuzeyinde Türk tırlarına, Türk bayrağına ve Türk askerine yönelik bazı saldırılar gerçekleşti. Bu saldırılar, Türkiye'nin bölgedeki varlığına yönelik gerilimi artırdı.

Ölüm emrini veren Bayğaralar Çetesi'ydi! İşte organize cinayetin şifreleri Ölüm emrini veren Bayğaralar Çetesi'ydi! İşte organize cinayetin şifreleri

BAYRAĞIMIZA UZANAN ELLER KIRILDI

Gazeteci Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında Kayseri ve Suriye'de yaşanan olayları ele alarak bayrağımıza saldıranların tespit edildiğini ve bir kısmının bedelini ağır bir şekilde ödediğini belirtti. Selvi, "Milletimiz müsterih olsun. Bayrağımıza el uzatanlar tespit edildi. Bir kısmı bedelini ağır bir şekilde ödedi. Diğerleri ise kısa sürede yakalanıp ibretlik bir şekilde hesap sorulacak. Kıbrıs’ta da bir Rum direğe tırmanıp bayrağımızı indirmek istemişti. Ancak kendisi indirildi." ifadelerini kullandı.

ASKERİMİZE 'VUR' EMRİ VERİLDİ

Selvi, yazısında önemli bir gelişmeyi daha paylaşarak, bayrağımıza yapılan saldırıdan sonra Suriye’deki tüm birliklere bayrağa bir saldırı olduğu zaman 'vur' emri verildiğini açıkladı. Selvi, "Türk bayrağı sembolümüzdür ve bağımsızlığımızın simgesidir. Bayrağa yönelik saldırıdan sonra Suriye’deki tüm askeri birliklere 'Bayrağa dokunanı vur' emri verildi. Bayrağa el uzatanın eli kırılacak, bayrağımızı indirmeye çalışanlar vurulacak." dedi.

Türk askerinin Suriye'nin kuzeyinde 5 milyon nüfusun yaşadığı bölgeyi kontrol ettiğini belirten Selvi, provokasyon yapanların sayısının 2 bini bulmadığını ve olayların tamamen kontrol altına alındığını söyledi. Askeri birlik takviyesine gerek duyulmadığını ifade eden Selvi, "Cuma günleri benzer protesto eylemlerinin yapılabileceği söyleniyor. Buna göre tedbirler alınmış durumda." dedi.

Selvi, bu provokasyonların Türkiye ile Suriye'nin normalleşme ihtimali olduğunda ortaya çıktığına dikkat çekti.

Editör: Nigar Topcu