AK Parti’nin Kızılcahamam kampından ekonomide gerçekçi, popülizmden uzak bir ekonomi politikası uygulanması konusunda kararlılık çıktı. Geçmişte EYT başta olmak üzere seçim öncesinde muhalefetin de baskısıyla yapılan popülist düzenlemelerden artık tamamıyla uzak durulacak.

Ekonomim gazetesinin kulis haberine göre önümüzdeki dönemde yapısal reformları da içeren düzenlemelerde gerçekçi bir yaklaşımla hareket edilecek, atılacak adımlarda etki analizleri yapılarak yol alınacak.

Asgari ücret artışı ve emekliye refah payı yok
Asgari ücret ve emekli maaşlarındaki iyileştirmelerle ilgili son dönemde muhalefetten gelen vaatler gerçekçi bulunmazken, muhalefetin vaatleri hiçbir şekilde AK Parti’nin gündeminde olmayacak. Yani Temmuz ayında ne asgari ücrette bir artış olacak ne de emekli aylıklarında, kök maaşlar dahil artı bir iyileştirmeye gidilmesi planlanmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özgür Özel 'vergide adalet' konusunda uzlaşıya vardı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özgür Özel 'vergide adalet' konusunda uzlaşıya vardı!

Vergi adaletinin sağlanması istendi
Enflasyonu tek haneye indirmek önümüzdeki dönemde birinci öncelik olarak belirlendi. AK Parti’de enflasyonu tek haneye indirmeden seçime gidilmemesi görüşü hakim. Önümüzdeki günlerin öncelikli gündemi mali tedbirler olacak. Bu noktada vergi de adalet ve etkinliğin sağlanması AK Parti’nin masasında. Türkiye’deki büyük şirketlerin yeteri kadar vergi ödememesinin vergi adaletini zedelediği görüşünü ortadan kaldırmaya dönük adımlar atılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in NTV’ye yaptığı, “Türkiye'deki kurumlar vergisi mükelleflerinin önemli bir kısmı uzun yıllardır zarar beyan ediyorlar. 20 yıl boyunca zarar eden bir şirketi açık tutar mısınız?“ şeklindeki açıklamaları ise Kızılcahamam’daki değerlendirmelerin yansıması oldu.

Editör: Aliye Tulum