ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), bugün yazılı bir açıklama yaparak CENTCOM Komutanı Michael Erik Kurilla'nın Suriye bölgesinde bazı temaslarda bulunduğunu açıkladı. Yapılan açıklamada Kurilla'nın omurgasını terör örgütleri PKK/PYD/YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ni ziyaret ettiği ve incelemelerde bulunduğu belirtildi.

Hakan Fidan'dan net tavır: Mağdur olan ne İsrail ne de İran'dır! Hakan Fidan'dan net tavır: Mağdur olan ne İsrail ne de İran'dır!

Türkiye'nin tüm itirazlarına rağmen ABD'nin desteğini sürdürdüğü Suriye Demokratik Güçleri ile görüşen ve SDG'nin "üslerini" ziyaret eden Kurilla'nın ziyareti hakkında yapılan yazılı açıklamada “CENTCOM Komutanı Orgeneral Kurilla, bölgedeki, güvenlik ve insani durumu yerinde incelemek, ABD askerleri güvenlik ortaklarıyla görüşmek üzere 26 Şubat - 2 Mart tarihleri arasında CENTCOM bölgesindeki Mısır, Ürdün, Suriye ve İsrail'i ziyaret etti” denildi.
Kurilla'nın SDG'nin yetkilileri ile bir araya geldiği görüşmede konuşulanlar açıklanmadı.

Kurilla ise, "Bu, CENTCOM bölgesine 27. seyahatimdi ve bu gezilerin her biri, güvenlik zorlukları ve fırsatlarının yanı sıra telefonla veya video telekonferans yoluyla elde edilemeyen benzersiz bakış açıları hakkında daha derin bir anlayış kazanmamı sağladı. CENTCOM bölgesinde zor zamanlar yaşıyoruz ve bu zorlukları aşmak için görevlilerimizin profesyonelliğine, bağlılığına ve yetkinliğine ve ortaklarımızla olan ilişkilerimizin gücüne güveniyoruz" ifadelerini kullandı.

Editör: Nigar Topcu