Geçtiğimiz yıl altın bir sezon geçiren zeytinyağında, bu yıl ciddi bir rekolte düşüşü bekleniyor.

Ekonomim'in haberine göre; zeytinyağı sektör temsilcileri, düşük üretim, yüksek enflasyon, ve dünya fiyatlarındaki etki nedeniyle zeytinyağı fiyatlarında büyük bir artış öngörüyor.

Geçen yıl 115 TL civarında olan 1 litre zeytinyağının perakende fiyatının şu anda 300 TL'yi geçtiği belirtiliyor ve bu fiyatın 600 TL'ye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği'nin açıkladığı 295 TL'lik alım fiyatı da perakende satış fiyatlarının artabileceğine işaret ediyor.

"Beklentimiz 320 TL'nin altında olmayacağı yönünde"

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, dünya genelindeki rekolte düşüşüne ve artan talebe bağlı olarak zeytinyağı fiyatlarının yükseldiğini belirterek, "Bu yıl dünya rekoltesi yanında Türkiye’de de rekolte gerileyecek. Buna karşın zeytinyağına talebin artmaya devam etmesi fiyatları yukarı çekiyor. Tariş 0,3-0,5 asit zeytinyağı alım fiyatını 295 TL olarak açıkladı. Bu da perakende fiyatının artacağını gösteriyor. Beklentimiz zeytinyağı perakende fiyatlarının 320 TL’nin altında olmayacağı yönünde. Geçen yıl bu zamanlar zeytinyağı perakende fiyatı 115 TL idi." dedi.

İzmir Ticaret Borsası Meclis Üyesi Mehmet Alp ise Tariş'in açıkladığı fiyatın beklentilerin üzerinde olmasının, ürünün şu anda piyasada az bulunmasından kaynaklandığını ifade ederek, "Üretici bu fiyatları memnuniyetle karşılıyor. Zeytinyağı perakende fiyatlarının önümüzdeki aylarda daha da artabileceğini düşünüyorum." diye konuştu.

Cemal Enginyurt'tan sert tepki: Fatih Terim tefecilikten yargılanmalı! Cemal Enginyurt'tan sert tepki: Fatih Terim tefecilikten yargılanmalı!

"Güneyde sızma zeytinyağı fiyatları 280-300 lira arasında"

Tariş Milas Zeytin Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Gül ise Tariş'in açıkladığı fiyatların ardından bölgedeki zeytinyağı üreticilerinin ürünlerini toptan Tariş'e satabileceğini belirterek, "Üretici de açıklanan bu fiyatlardan memnun. Güneyde sızma zeytinyağının perakende fiyatları 280-300 TL arasında. Kuzey bölgelerinde ise bu rakam 400 TL’ye yaklaşıyor. Zeytinde yok yılı olduğu için perakende fiyatları önümüzdeki aylarda daha da artabilir." dedi.

Geçen yıl dünya genelindeki zeytinyağı rekoltesinin düşmesine karşın, Türkiye'nin yüksek rekolte elde ettiği hatırlatılarak, bu yıl Türkiye'de de rekolte düşüşü yaşanacağı ancak talebin artmaya devam etmesi nedeniyle fiyatların yüksek seyrettiği belirtiliyor.

Fiyatlardaki artışın, iç piyasada zeytinyağı tüketimini olumsuz etkileyebileceği endişeleri bulunuyor.