Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nden Prof. Dr. Hakan Kara, politika faizinin yüzde 50 olmasının ve kur istikrarı garantisinin yurtdışı yatırımcı için cazip olsa da yurtiçi tasarruf sahibi açısından aynı derecede cazip olmadığını ifade etti. Prof. Dr. Kara bu asimetrinin giderilmesi için önerisini de sundu.

Deneyimli iktisatçı Prof. Dr. Hakan Kara, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yüzde 50 seviyesinde tuttuğu politika faizine ilişkin önemli bir tespitte bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özgür Özel 'vergide adalet' konusunda uzlaşıya vardı! Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Özgür Özel 'vergide adalet' konusunda uzlaşıya vardı!

Eski TCMB Başekonomisti Prof. Dr. Kara, yüzde 50 faiz ve kur istikrarı garantisinin yurt dışı yatırımcı için çok cazip olduğunu, ancak Türk vatandaşları için aynı şekilde cazip olmadığını ifade etti.

Prof. Dr. Kara, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları ifade etti:

* Yüzde 50 faiz ve kur istikrarı garantisi yurtdışı yatırımcılar için çok cazipken vatandaşın birikimlerini enflasyona karşı koruması açısından aynı derecede cazip değil.

* Bu asimetriyi gidermek için makroihtiyati politikaların ve maliye politikalarının eşgüdümle devreye girmesi gerekiyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan başkanlığında 23 Mayıs Perşembe günü toplanacak ve aynı gün saat 14.00'te faiz kararını açıklayacak.

Editör: Gülşah Yıldız