Antalya'nın Kemer ilçesinde İYİ Parti'den belediye başkan aday adayı olan, ancak adaylığı henüz açıklanmayan eski Tekirova Belediye Başkanı Yusuf Üras, seçim ofisinde Genel Başkan Meral Akşener'e ait fotoğrafları kaldırtarak istifa ettiğini açıkladı. Üras, "Başka partiden aday olamayanlar bu partide pazarlık masasına oturtulup ihale yapılmaktadır. Biz de bu ihaleye girmiyoruz ve girmeyeceğiz de, biz adaylığı satın almayacağız" şeklinde konuştu.

DHA'nın haberine göre, kapatılan Tekirova Belediyesi'nin eski başkanı Yusuf Üras, 2019 seçimlerinde MHP'den Cumhur İttifakı'nın belediye başkan adayı oldu ancak seçimi kaybetti. Daha sonra partisinden istifa edip İYİ Parti'ye geçti. Genel seçimde de İYİ Parti için çalıştı. 31 Mart'taki seçimlerde İYİ Parti'den Kemer Belediye Başkan adayı olmayı bekleyen Üras, Eylül 2023'te Arslanbucak Mahallesi'nde seçim ofisi açtı. Ancak, iddiasına göre, kendisine verilen sözlerin tutulmadığını belirterek, adaylıkların "ihale yapılır gibi verildiğini" öne sürerek İYİ Parti'den istifa ettiğini açıkladı.

yusuf-uras-iyi-parti-istifa

Meral Akşener'in bir dönem yanından ayırmadığı isim Ekrem İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı Meral Akşener'in bir dönem yanından ayırmadığı isim Ekrem İmamoğlu için seçim şarkısı hazırladı

Biz Adaylığı Satın Almayacağız

"İYİ Parti'ye parti içerisindeki arkadaşlarımızın tavsiyesiyle katıldık" diyen Yusuf Üras "Daha sonraki süreçte bize 'Partimizin adayısınız' demişlerdi. Meral Hanımla, Burak Akburak'la ve partinin bütün kademeleriyle görüştüğümüzde 'Adayımızsınız' dediler. Hatta binamızın giydirilmesinin dizaynına varıncaya kadar genel merkez yaptırdı. Bununla ilgili Burak Akburak, bu giydirmenin doğru olacağını Meral Hanım'ın da oraya konulması gerektiğini söyledi. Adaylığımız onaylandı. Fakat daha sonra adaylığımızın açıklanması geriye bırakıldı" ifadelerini kullandı.

Tüm partilerin Kemer adaylarını en son açıkladığını söyleyen Üras, "Kemer'in rantının büyük olduğunu bilen bütün partiler adaylık açıklamalarını en sona bırakıyor. Dolayısıyla İYİ Parti de sonraya bıraktı. Başka partiden aday olamayanların, partisinden aday olmasını isteyerek, pazarlık oluşturmaya çalıştı. Bu süreç 1 hafta, 15 gün sürecinde devam ediyordu. Biz bu süreçte bugün saat 14.00 olarak kendilerine son süre verdik. 'Bugün saat 14.00'e kadar açıklamayı yaptınız yaptınız yoksa biz yolumuza devam edeceğiz' dedik. Çünkü yaptıkları şey şuydu, başka partiden aday olamayanların bu partide pazarlık masasına oturtulup, ihale yapılmaktadır. Biz de bu ihaleye girmiyoruz ve girmeyeceğiz de. Biz adaylığı satın almayacağız. Biz Kemer'e hizmet etmek için varız" dedi.

yusuf-uras-istifa

Kime Satmak İstiyorlarsa Satabilirler

Yusuf Üras, bazı kişilerin partiden menfaat sağladığını iddia ederek, "Partiden nemalanmak isteyen insanların bize para istemeleri ve başka adaylarla bizi kıyaslamaya çalışmaları bizi rahatsız etmiştir. Çünkü Kemer'e olan sevgimizi, sevdamızı, hizmet aşkımızı kimsenin pazarlık malzemesi yapmamız mümkün değil. Dolayısıyla parti şu anda pazarlık aşamasında. Hatta biraz önce bana 'İstifa etme, biraz daha bekle' demelerine rağmen, biz bu pazarlığın içerisine oturmadık. Kemer'imize hizmet mücadelemize, yolumuza devam edeceğiz. Ama asla adaylıkları parayla satın almayacağız, kime satmak istiyorlarsa satabilirler" şeklinde konuştu.

Tek Tek Deşifre Edeceğiz

Yusuf Üras, partiye üye sayısını artırmak için kendilerinden çalışma yapmalarının istendiğini ancak bu çalışmalar sonucunda başvuran birçok kişinin henüz üye yapılmadığını ifade etti. 1000 üye hedeflerini geri çektiklerini belirten Üras, önümüzdeki günlerde parti içindeki durumu deşifre edeceklerini ve yaşananları kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi. Yusuf Üras'ın seçim ofisindeki Meral Akşener fotoğrafları sökülmeye başlandı. Söküm sırasında Yusuf Üras, "Gözlerine inanmıştım, gözlerine dokunmasa iyiydi" ifadelerini kullandı.

Editör: Şevval Başçakır