Daha önce "Gerekirse kız okulları açabilmeliyiz" sözleri ile tepki toplayan Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, katıldığı yayında LGBTİ tartışmaları hakkında "Bana sorarsanız bu sorunu tartışmaya evrensel olduğunu iddia ettiğimiz temel insan hakları metinleri tartışarak bakmamız lazım" ifadesini kullanarak, yeni müfredatına 'Türk Toplumunda Aile' dersinin eklendiğini açıkladı. 

Tekin konuya ilişkin açıklamasında şunları söyledi: 

Bakan Yusuf Tekin yeni düzenlemeyi duyurdu: O dersten ortalaması 70 olmayan... Bakan Yusuf Tekin yeni düzenlemeyi duyurdu: O dersten ortalaması 70 olmayan...

"Bana sorarsanız bu sorunu tartışmaya evrensel olduğunu iddia ettiğimiz temel insan hakları metinleri tartışarak bakmamız lazım. Nihayetinde LGBTİ gibi tartışmaların referans gösterildiği hep bu metinleri atıfla yapılıyor. Dolayısıyla belki onları tartışmaya açarak belki onları tekrardan yeni gelişmelere göre revize ederek tartışmaya başlayabiliriz. Bu konuda konuşacak çok fazla şey var. Bizi biz yapan değerler her neyse gelecek kuşaklara aksettirebilmek istiyoruz. Bu anlamda hem müfredatımızın içine hem de seçmeli derslerimizin içerisinde 'Türk Toplumunda Aile' diye bir ders koyduk. Yeni müfredat çalışmalarımız içerisinde de bunlar bizim öncelik verdiğimiz konular"