Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, 2023'te yurtdışına yönelik geçici görevlendirmeler için 1 milyar 165 milyon 918 bin TL, kalıcı görevlendirmeler için ise 549 milyon 392 bin TL harcandı. 2024'ün ilk çeyreğinde, geçici görevlendirmeler için ödenen yolluk tutarı 292 milyon 102 bin TL, kalıcı görevlendirmeler için ise 112 milyon 967 bin TL oldu. Böylece, toplamda 2 milyar 120 milyon 379 bin TL'lik yolluk harcaması yapıldı.

Harcamalar, kamudaki "itibardan tasarruf olmaz" anlayışının, ekonomik krize rağmen sürdüğünü gösterdi. Tasarruf tedbirlerine rağmen kamu kuruluşları ve yerel yönetimler yurtdışı gezileri ve görevlendirmeleri için önemli miktarlarda kaynak ayrılması tepkilere neden oldu.

BirGün'ün haberine göre kamuoyunda tartışma yaratan bazı yurtdışı gezileri şöyle:

Ali Erbaş, Seher Erbaş ve Kadir Dinç’in de içinde bulunduğu kalabalık bir kafile, “Diyanet vakıflarının genel kurulları” gerekçesiyle İskandinav ülkelerine gitti. 8-13 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen ziyaretin tepki çekeceği gerekçesiyle kamuoyundan saklandı.

• Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin AKP'li yönetimi 2022 yılında, önce muhtarları ardından il başkanı ve milletvekillerini ülke ülke gezdirdi.

• Küçükçekmece Belediyesi 2023 yılında, “Teknik inceleme programı” adı altında İspanya ve Portekiz'e gezi düzenlendi.

Emekli maaşları için iki formül masada! En düşük emekli maaşında rakam ne kadar olacak? Emekli maaşları için iki formül masada! En düşük emekli maaşında rakam ne kadar olacak?

• Bahçelievler Belediyesi, 2023 yılında 40 kişilik kafileyle İspanya'ya gezi gerçekleştirdi.

• RTÜK, medya çalışanları kapsamında 2023 yılında en az 6 ülkeyi gezdi.

Editör: Nigar Topcu