YSK'nın yeni başkanı belli oldu! YSK Başkanı Ahmet Yener kimdir?

YSK'nım yeni başkanı belli oldu. YSK Başkanlığı'na, görev süresi dolan Muharrem Akkaya yerine Ahmet Yener seçildi. Peki YSK Başkanı Ahmet Yener kimdir?  Ahmet Yener daha önce nerede görev yaptı? Ahmet Yener nereli? Yargıtay ve Danıştay'dan gelecek yeni üyeler, yemin ederek görevlerine başlamalarının ardından seçim yapıldı, Sayıştay Başkanı Metin Yener'in ağabeyi Ahmet Yener YSK Başkanlığına seçildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

YSK’da görev süresi dolan üyelerin yerlerine Danıştay’dan gelmesi gereken iki üye için de geçen hafta Danıştay Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde Ali Çopur ile İsmail Kalender YSK üyeliğine seçilmişti.

Yargıtay ve Danıştay’dan gelecek yeni üyeler, yemin ederek görevlerine başlamalarının ardından YSK Başkanlığı için seçim yapıldı.

YSK Başkanlığı'na 2016 yılından bu yana görev yapan Muharrem Akkaya'nın yerine Ahmet Yener seçildi.

AHMET YENER KİMDİR?

13/04/1966 tarihinde Beypazarı’nda doğmuştur. Ankara İmam Hatip Lisesini bitirmiş, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1989 yılında mezun olduktan sonra, askerliğini Ankara’da kısa dönem olarak yapmıştır.

Ankara hakim adayı olarak mesleğe başlayan Yener; sırasıyla Baykan, Yığılca, Sivrihisar, Osmaniye ve Kırıkkale Hâkimliği görevlerinde bulunmuştur.

“İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarından Kaynaklanan Tazminat Davalarında Görev ve Yetki”, “İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarından Kaynaklanan Manevi Tazminat Davaları”, “İş Kazası ve Meslek Hastalığı”, “İş Kazaları ve Meslek Hastalıklarından Kaynaklanan Maddi Tazminat Davaları” adlarında ortak çalışmaya dayalı dört adet eseri bulunmaktadır.

Evli ve üç çocuk babasıdır.

TEAMÜLLERE AYKIRI OLARAK ATANAN SAYIŞTAY BAŞKANI METİN YENER’İN AĞABEYİ
YSK üyesi Ahmet Yener, Sayıştay Başkanı Metin Yener'in ağabeyi. Sayıştay Başkanı Metin Yener daha önce hem Başbakanlık hem de Cumhurbaşkanlığında Personel Prensipler Genel Müdürü olarak görev yaptı. Ardından teamüllere aykırı olarak Sayıştay'a dışarıdan başkan olarak atandı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin mimarlarından birisi olarak biliniyor.
 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN