Yönetmen Aydın Bağardı hayatını kaybetti! Aydın Bağardı kimdir?

Aralarında 'Ölürayak' ve 'Tek Başına'nın bulunduğu birçok dizinin yönetmen koltuğuna oturan Aydın Bağardı'dan acı haber geldi. Bir süredir kanser tedavisi gören Aydın Bağardı hayatını kaybetti, Aydın Bağardı kimdir? Aydın Bağardı filmleri ve biyografisi haberimizde..

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Ünlü yönetmen Aydın Bağardı 64 yaşında hayata gözlerini yumdu. Yönetmenin vefat haberini duyuran eşi, Aydın Bağardı’nın, yanlış teşhis sonucu böbrek yetmezliğinden yaşamını yitirdiğini bildirdi. Yarın son yolculuğuna uğurlanacak olan Bağardı'nın cenazesi Bilecik'te yapılacak. 

Sinemacılığa yardımcı yönetmenlikle başlayan Aydın Bağardı, ‘Tohum ve Toprak’, ‘Kartallar Yüksek Uçar’ ve ‘Dudaktan Kalbe’ gibi dizilerde yönetmen yardımcısı olarak görev yaptı. Yönetmenliğe 1991 yapımı ‘Ölürayak’ filmiyle adım atan Bağardı, çok sayıda dizi, televizyon filmi ve belgesele de imza attı. Bağardı, en son 2017’de yayınlanan ‘Osmanlı’dan Günümüze Hamallar’ belgeselinin yapımcılığı ile yönetmenliğini üstlenmişti.

Aydın Bağardı kimdir?

3 Nisan 1959 Eskişehir'de doğdu. 1970-1977 döneminde Eskişehir Maarif Kolejinde okudu. 1978-1982 Gazi Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulundan mezun oldu. Birçok filmde reji asistanı olarak çalışarak sinemaya girdi. 1991 yılında Ölürayak isimli ilk uzun metrajlı filmini yönetti. Film, Kültür Bakanlığı İlk Yönetmen Teşvik Ödülü, 4. Ankara Film Festivalinde En İyi Umut Veren Senaryo Ödülü aldı. 10. İstanbul Uluslararası Film Festivalinde gösterildi. Sinema ve Tv Eseri Sahipleri Birliği (SETEM), Tv ve Sinema Yapımcıları Meslek Birliği (TESİYAP) Kurucu Üye, Film Yönetmenleri Derneği (FİLMYÖNDER) üyesiydi. 

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN