İstanbul’daki özel bir okulda İranlı öğretmen skandalı! İstanbul’daki özel bir okulda İranlı öğretmen skandalı!

Antalya'nın Kepez ilçesinde yaşayan, bir otelde aşçılık yaparken çıkan EYT düzenlemesi nedeniyle emekli olmak için geçen yıl mart ayında başvuruda bulunan Taner Baysal, başvurusu kabul edilmesi üzerine haziran ayından itibaren 7 bin 500 lira olan emekli maaşını almaya başladı. 

9 ay boyunca emekli maaşı alan Baysal, mart ayında maaşı yatmayınca SGK’ya başvurdu. Maaşının neden kesildiğini öğrenmeye çalışan Baysal’a, 1997 yılında tarım sigortası girişi olduğu ve 2 bin 500 lira borcu olduğu için maaşının kesildiği, bu nedenle yeniden emekliliğe başvurması gerektiği söylendi. Borcu ödeyip nisan ayında tekrar başvuru yaparak emekli olan Baysal’a, 9 ay boyunca ödenen toplam 101 bin liranın da her ay 2 bin 500 lira şeklinde emekli maaşından kesilerek tahsil edileceği belirtildi.

9 AYDIR ALDIĞIM MAAŞI FAİZİYLE GERİ İSTEDİLER

Kendi sorumluluğu dışında yaşanan olaylardan dolayı bir anda borçlu çıktığını söyleyen Taner Baysal, sözlerine şöyle devam etti:

“2023 mart ayında EYT düzenlemesiyle başvuru yapıp emekli oldum. 9 ay emekli maaşı aldım. Birkaç ay önce emekli maaşım bir anda kesildi. SGK’ya başvurup sorduğumda borcum olduğu söylendi. O borcu ödedim ancak o an emekli olup olmadığımı bilmiyordum, kafam çok karıştı. Bu durumu maaşım yatmayınca fark ettim. Bunun üzerine gidip görüşünce emekliliğimin iptal edildiğini öğrendim" ifadelerini kullandı.

Mecburen çalışmaya devam ettiğini söyleyen Baysal,  “1997 yılında tarım sigortasına kayıt yaptırmışım ancak ödeme yapılmamış. Ancak 1 gün dahi sigortası gözükmüyor. Ben SSK’dan emekli oldum. Yine de onu ödedim ve ödediğimi bildirdim. Ancak yeniden emeklilik başvurusu yapmam gerektiği söylendi. Yaptım ve nisan ayından itibaren tekrar emekli olduğumu söylediler. Ancak bu kez 9 aydır aldığım maaşı, faiziyle 101 bin lira olarak geri istediler. Öncesinde 6 bin 150 günüm vardı, o zaman da emekliliği hak ediyordum" şeklinde konuştu.

Editör: Gülşah Yıldız