İstanbul’da terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik yürütülen operasyonda, bir dönem örgütün kırsal alan yapılanmasında yer aldığı ileri sürülen Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Adayı Ayten Dönmez gözaltına alındı.

CNN TÜRK MUHABİRİ DETAYLARI AKTARDI

CNN Türk muhabiri Merve Tokaz detayları aktardı. Tokaz'ın değerlendirmeleri şöyle; Yeşil Sol Parti'nin 13. sıradan Kocaeli milletvekili adayı olarak gösterdiği Ayten Dönmez, terör örgütü PKK'ya gerçekleştirilen oeprasyonda gözaltına alındı. Hakkında terör örgütü PKK'ya üye olma şüphesiyle operasyon düzenlendi. Kendisine yöneltilen suçlama bu.

İstanbul Terörle Mücadele Müdürlüğü şube ekipleri tarafından operasyon sabah saatlerinde gerçekleştirildi. Çok sayıda adrese gerçekleştirilen operasyonlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu kapsamda Ayten Dönmez ikamet ettiği Üsküdar'daki evine polis ekipleri baskın gerçekleştirdi. O baskında Ayten Dönmez polis ekipleri tarafından ikamet ettiği adreste gözaltına alındı.

Ayten Dönmez'in PKK'nın faaliyet yürüttüğü kırsal alanda siyasi ve silahlı eğitim aldığı ve sonrasında da yasa dışı yollarla Türkiye'ye getirildiği belirlendi. Polis ekiplerinin yapmış olduğu ilk incelemede yapılan tespitler bu yönde.

Yapılan sorgulamada yine Ayten Dönmez'in emniyet ekipleri tarafından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgusu alındı. Yapılan sorgulamalarda ve GPT sorgusunda silahlı terör örgütüne üye olma ve terörizmin finansmanının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet suçlaması yöneltildi kendisine.

Öte yandan Dönmez'in terör örgütü PKK'nın eğitim alanında çekildiği belirtilen fotoğrafları da ortaya çıktı.