AK Parti, geçtiğimiz yerel seçimlerde kaybettiği İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerini geri almak için planlar yaparken, olası AK Parti adayları da kulislerde konuşuluyor.Gazeteci İsmail Saymaz da konuya ilişkin değerlendiremlerde bulunarak İBB adaylığı için ismi geçenlerin yanı sıra Ankara'da İçişleri eski Bakanı Süleyman Soylu'nun da adının geçtiğini söyledi.

Ancak, Ankara'da Süleyman Soylu'nun adının geçmesine rağmen, bu ihtimalin uzak olduğunu ifade eden Saymaz, Ankara'da AK Parti'nin daha az seçeneğe sahip olduğunu dile getirerek, "Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ve Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan'ın isimleri geçiyor. Bakan formülü devreye girebilir. Süleyman Soylu'nun tartışıldığı zamanlar oluyor, ancak bu da uzak bir ihtimal gibi görünüyor." şeklinde konuştu.

İsmail Saymaz’ın açıklamaları şöyle:

HDP’de hala iki eğilim var. Birincisi metropollerde CHP’nin adaylarına destek verelim. Diğeri hayır biz yolumuzu ayıralım CHP ile ittifak bizi hayal kırıklığına uğrattı. Hele hele CHP'nin bizden oyu alıp gidip Ümit Özdağ ile protokol yapması bizim açımızdan şok edici bir durum. Diğer HDP’liler var… Eğer HDP aday çıkarırsa CHP açısından ve CHP’nin 2019'da aldığı belediyeler açısından kritik bir eşeğe gelinmiş demektir. Burada sadece mevcut başkanlarının karizmaları işlemeye başlar. Bu iki belediye başkanının karizması çok yüksek yani yetmeyebilir bu doğru yani bu karizmalar yetmeyebilir çünkü karşıda tek bir blok olacak. Bugün itibariyle Devlet Bahçeli ve Erdoğan bu manzarayı keyifle seyrediyorlar ve onlar anlaşmışlar ortak aday çıkaracaklar. Kaybettikleri büyük şehirlerde ve CHP'nin elindeki diğer büyük şehirlerde buna uygun adayları belirleyecekler.

İstanbul’da mesela AK Parti aday gösterilecek. İstanbul’da AK Parti için benim kuvvetle muhtemel gördüğüm aday Fahrettin Koca. Muhtemelen Fahrettin Koca aday olacak. Fahrettin koca dışında adı geçenler Murat Kurum, Adil Karaismailoğlu’nun adı çok anılıyor. Belediye başkanlarından Tevfik Göksu ve Hilmi Türkmen’in adı çok alınıyor.

Ankara’da AK Parti daha çaresiz. Orada ise Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok. Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın ismi zikrediliyor. Bakan formülü devreye girebilir. Zaman zaman Süleyman Soylu mu değil mi diye bir tartışması var ama bilmiyorum yani o da uzak ihtimal gibi görünüyor.

Ankara'da bir Ankaralı adayı bulmak istiyorlar. Halen daha belli etmese de Melih Gökçek’in bile hevesi var.

Ekrem İmamoğlu: Bir haftadır uyku uyuyamıyorum Ekrem İmamoğlu: Bir haftadır uyku uyuyamıyorum

Altını çiziyorum İstanbul'da Ekrem imamoğlu’ndan Ankara'da Mansur Yavaş’tan başka herhangi bir kimseyle kazanamazlar. Bunlar partiler üstü. Bunlar CHP'nin dışındaki seçmenlere de seslenebilen iki siyasetçi.