Ekrem İmamoğlu'ndan flaş açıklama: Biz artık kaybedenler kulübü değiliz! Ekrem İmamoğlu'ndan flaş açıklama: Biz artık kaybedenler kulübü değiliz!

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür'den Türkiye'de yaşanabilecek depremler hakkında açıklamalar gelmeye devam ediyor. Son olarak Tele1 canlı yayınında olası İzmir depreminin büyüklüğüyle ilgili konuşan Görür, 'Benim inancım İzmir büyük olasılıkla çoğunlukla 6 mertebesinde olacaktır. Yani İzmir'de 7 üzerindeki deprem tahmin ediyorum ki ender olabilir' ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından yaşanan çok sayıda artçı sarsıntıya dikkat çeken Görür, bunun nedenini anlattı.

'Bu coğrafyada levhaların birbirine bağlı hareketleri sonucu oluşur'

Görür, 'Bu büyük deprem olmadan önce bu kadar deprem yoktu. Yani ara sıra depremler olurdu 4.0 ve üzeri. Biz de onları teknik yorumlardık. Yani öyle fazla deprem olmazdı. Ancak bu Maraş depremlerinden sonra bu Maraş depremleri Ölüdeniz Fayı üzerinde ve Doğu Anadolu Fayı üzerinde olan bu depremler boyut itibarıyla büyük depremler. Bu, levha sınırlarında meydana gelen depremler. Ülkemizde deprem olmasının nedeni bu coğrafyada levhaların birbirlerine göre bağlı hareketleri sonucu oluşur' ifadelerini kullandı.

İzmir'de 6 büyüklüğünde deprem beklediğini söyleyen Prof. Görür, 'İzmir'de olan depremler genelde 6.0'lar mertebesinde. Yani 6.6 6.2 ve daha düşük olabiliyor. Tarihi dönemlerde büyük depremler vaaz edilmiş ama ben onun İzmir Yarımadası'nda olduğunu düşünmüyorum. Çünkü İzmir'in bir şanssızlığı var. Ege Denizi'nde de bir deprem olsa İzmir'e mal ediliyor. Bakın Sisam'da oldu deprem 6.8 Yunanistan'da oldu İzmir depremi diye biliyoruz biz. Benim inancım İzmir büyük olasılıkla çoğunlukla 6.0'lar mertebesinde olacaktır. Yani İzmir'de 7.0 üzerindeki deprem tahmin ediyorum ki ender olabilir. O da İzmir Fayı'nın çalışmasına bağlı olarak' dedi.