Koronavirüsün alt varyantlarına karşı etkili olacak aşıların sonbaharda hazır olması bekleniyor.

Fahrettin Koca'dan Eris varyantı açıklaması: Müjdeyi verdi Fahrettin Koca'dan Eris varyantı açıklaması: Müjdeyi verdi

BioNTech, alt varyantlara karşı etkili olacak aşısını resmi onaylara bağlı olarak Avrupa'da Eylül ayında teslim etmeyi planladığını açıkladı.

BioNTech'in kurucusu, bilim insanı Uğur Şahin Frankfurter Allgemeine Zeitung'a yaptığı açıklamada, yeni ilaçlar geliştirilirken onay sürecindeki verimsiz ve uzun prosedürü eleştirdi. Koronavirüs pandemisi sırasında ilk aşı geliştirilirken yetkili birimlerle yapılan yoğun işbirliğine dikkat çeken Uğur Şahin, "Şimdi yeniden normale döndük ve bu yine uzun bir işlem süreci anlamına geliyor. Almanya ve Avrupa'da çok yetkin düzenleyici birimler var. Ama hem yetkili makamlar, hem de ilaç geliştiricilerinin kaynaklarını büyük oranda tüketen verimsiz bir süreç var" diye konuştu.

Şahin, teknolojik olanaklarla bürokrasinin izin verdikleri arasında bir uyumsuzluk olduğunu söyleyerek "Bunun nedeni gereksiz bürokrasi. Bir diğer eksiklikse işlem sürelerini uzatan kaynak eksikliği" dedi. Şahin ilacın çok önemli olduğunu belirterek, "Sistemin tembelliği onayları geciktiren bir darboğaz olmamalı" ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği'nde (AB) ilaç ya da aşıların onay alma süreci birkaç aşamadan oluşuyor. Bu aşamalar arasında çok sayıda klinik araştırmasının yapılması koşulu da bulunuyor. Bu aşamaların sonucunda Avrupa İlaç Ajansı (EMA) söz konusu ilaç ya da aşıya dair görüşünü açıklıyor ve Avrupa Birliği Komisyonu da onay konusunda kararını açıklıyor. AB Komisyonu gelecekte onay sürecindeki son iki aşama için belirlenen sürenin kısaltılabileceğini duyurmuştu.