Meral Akşener, Ali Babacan’a sert çıkmış...


İş yüküm hafifleyince artık yavaştan köşe yazılarımla, siyasette yazılmayanları ve gözden kaçan detayları Dijital Gaste’deki köşemden sizlere anlatmayı uygun gördüm. İlk yazımda ne yazayım diye düşünürken, iktidarın yıprandığı, mazot fiyatlarının tavan yaptığı ve ekonomik darlığın zirve yaptığı şu günlerde devlet yönetimine aday olan 6 partinin meşhur masa toplantısını irdelemek istedim.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem raporu sunmalarını vs hepsini geçiyorum şimdilik.

Bu birlikteliğin detaylarını bir sonraki buluşmada anlayacağız zaten. Benim dikkat çekmek istediğim konu ise sokak ağzıyla masanın adeta mız mız çocuğu olan Ali Babacan ve Meral Akşener arasındaki diyalog. 

Kasetin başını sararsak; bu 6’lı masa toplantısı öncesinde Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, muhalefet liderlerine yaptığı ziyaretlerde, parlamenter sistem önerisinin yanı sıra öncelikle 10 maddelik bir ilkeler bildirgesi açıklamanın daha doğru olacağını öneriyor.  

Davutoğlu’nun bu fikrine; CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener sıcak bakarken, öneriye kayıtsız kalan ve ayak direyen Deva Partisi lideri Ali Babacan oluyor. Ne var bu bildirgede diye sorarsanız, henüz yayınlanmamış olduğu için ben öğrendiğim bir kaç maddeyi yine de siz okurlar için sıralayayım: 

1)Savunma sanayiindeki kazanımların korunacağı ve olası bir iktidar değişikliğinde daha da ileriye taşınması gerektiği.

2)Muhafazakar kesimlerin endişelerine yönelik güçlü taahhütler içeren bir madde

3)Bozulan ekonominin toparlanması için ortak hazırlanacak kalkınma planları vs. 

Ben kulislerden bu 3 maddeyi öğrenebildim fakat anladığım kadarıyla 10 maddelik ilkeler bildirgesi aslında AK Parti tabanının endişelerini giderici ve muhalefetin ittifakına güvenmesi için verilecek olan bir mesajdı. Bu haliyle önce sistem açıklaması mı? Yoksa ilkeler bildirgesi açıklayıp muhafazakar AK Parti seçmeninin güvenini kazanmak mı önemli buna siz karar verin. 

Gelelim toplantı gününe.. 
Toplantıda, Meral Hanım, Kemal Bey ve Ahmet Davutoğlu’nun üzerinde anlaştığı 10 maddelik ilkeler bildirgesine, Ali Babacan itiraz ediyor. Ali bey, “Şimdiden böyle ortak ilkeler falan açıklamak bizi ittifakın bir parçası gibi gösterir, bu doğru değil biz bunu istemiyoruz. Biz seçim dönemi yaklaştığında ittifaka dahil olduğumuzu açıklamanın daha doğru olacağını düşünüyoruz.” diyerek şerh koyuyor. 

Meral Akşener de sert çıkarak Ali Babacan’a; “kardeşim sen var mısın yok musun” diyerek sesini yükseltiyor. Bak Sayın Başbakan(Ahmet Davutoğlu) çok olumlu bir tavır içerinde. Sen muğlak konuşuyorsun! Kelimeler net olmasa da kaynağımız tam olarak bu minvalde bir çıkışta bulunuyor. Sonra Kemal beyin müdahalesiyle, Babacan sinirlenen Meral Akşener’in hışmından kurtuluyor. Hatta sinirlenen Meral hanımın sesi, kapı önünde bekleyen partilerin özel kalem müdürlerine dahi ulaşıyor. Olayın ehemmiyetini siz düşünün.. 

Yazıyı çok uzatmadan, kulislerde kaynaklardan teyit edebildiğim  6’lı masanın perde arkası ve yaşanan en önemli kriz işte anlattıklarım. CHP yönünde bu 6’lı ittifak ve Meral Akşener’i şimdiden Başbakan ilan edilmesine tepkiyle bakan birçok üst düzey partili olduğunu söyleyelim. 

KİM HANGİ PARTİDEN ADAY OLACAK?

Hatta sıcak bir kulis bilgisi daha verelim; Kasım ayında olası bir erken seçim beklentisi var Ankara sokaklarında. Seçime hızlı bir şekilde hazırlanan muhalefet partileri, kendi aralarında ikiye bölünmüş durumda. Mesela, seçimde Deva partisi milletvekilleri CHP listelerinden gösterilecek, Gelecek Partisi vekilleri de İYİ Parti’den. Saadet Partisi, İYİ partiye emanet edilirken, Demokrat Parti ise CHP’ye. Şu günlerde hangi partinin, hangisinin dirsek temasıyla yol yürüyeceği kesinleşti.

Seçime giderken muhalefette ahenk bozulur mu bilemem ama Türkiye’nin yönetimine aday olmak istiyorlarsa 27’sinde Deva Partisi lideri Ali Babacan’ın ev sahipliğinde yapılacak olan toplantıda daha hızlı kararlar almaları şart. 

Anketlere bakıyoruz; faturaların bu kadar yüksek geldiği, temel gıda maddelerinin fiyatlarının yükseldiği bir ortamda, AK Parti bloğunun oylarında halen sert bir düşüş olmadığını masaya yatırmaları gerekir. Toplumun asıl beklentilerinin ve güveninin kazanılacağı bir sonuç çıkarmaları da elzem. 

Yoksa bu denli yüksek beklentilerin oluştuğu 6’lı masa toplantılarını AK Parti sulandıracak ve yine siyasi açıdan psikolojik üstünlüğü yakalamış olacak. 

He! Unutmadan muhalefetin neden 6’lı olduğunu da not düşeyim. İddiaya göre, anketlerde 0,5’lik oyu olan Bağımsız Türkiye Partisi de bu ittifaka dahil edilecekmiş ama Saadet Partisi ile aralarındaki şimdilik mahrem bir anlaşmazlıktan dolayı 6’lı masaya dahil olamamış. 

Sebebini teyitledikten sonra onu da yazarım inşallah. Görüşmek üzere...

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI