Endişeli Muhafazakarlar Kim?


90’ların endişeli modernleri günümüzde yerini endişeli muhafazakarlara bırakmış durumda.
Muhalefet partileri doğal olarak seçim stratejilerini bu çoğunluğu görerek kuruyor.

Muhafazakarlar neden endişeli, neyden çekiniyor?
Endişeli olan tek kesim muhafazakarlar mı? 

Endişeli muhafazakar kavramı kendi içinde ayrılıyor. Bunlardan ilki iktidar gittiğinde ihale, sosyal yardımlar, mevki ya da makamı kaybederim endişesi taşıyor.


Somut şekilde anlatılmasa da kavramda kastedilen ikincisi yani iktidarın kaybedip yerine CHP’nin gelmesi durumunda muhafazakarların ya da dindarların kamuda yer edinememesi, başörtüsü yasaklarının tekrar tartışılması, dini yaşamın kısıtlanması gibi korkular barındırıyor. Bu korkulara hak vermemek elbette mümkün değil. Şimdilerde ne kadar bozulmuş olsa bile muhafazakar seçmenin hatırladığı siyasi hafıza bu tip mağduriyet ve travmalarla dolu.
Konuşulması gereken ise mağduriyet değil mağdur edecek taraf.


Bir sonraki hükümet yalnızca CHP tarafından değil birçok partinin bir araya geldiği karma bir hükümet olacaktır. Dolayısıyla endişelenilen mağduriyetler karşı çıkabilecek partiler yönetimde söz hakkı olacaktır.


Ayrıca Erdoğan yönetiminin tüm bürokrasiyi ve yargıyı tamamen kendisinden olana teslim ettiği gerçeği var. Bürokrasi ve yargının tekrar ideolojik değişikliğe uğraması yıllar alacaktır.


Mağdur etmesinden korkulan Atatürkçülük devletçi, milliyetçi ve Atatürk inkilaplarına sahip çıkan bir ideolojiydi. Neredeyse çeyrek asırlık Ak Parti iktidarının seküler yaşamı kısıtlayıcı politikalarından sonra rövanşizm duyguları kabarmış küçük bir kesimin yine doğal olarak kızgınlığı olsa da 20 yılda tahammül etmeyi, Ak Parti ile Ak Partili ayrımını yapabilmeyi, islamcı bir otoriteye sivilleşerek münferit olarak karşı çıkmayı deneyimlemiş bir ideolojiye dönüştü. Birçok kez otoriteye karşı direnirken başörtülü muhafazakarlarla yan yana durmayı her iki ideolojide öğrendi.

Ayrıca Türkiye’de artık endişeli olmayan bir kesim ya da sınıf kalmadı. Oy çoğunluğunun o tarafta toplanmış olması diğer endişeleri yok sayamaz. Alevilerin, kürtlerin, liberallerin, iktidardan kopmuş muhafazakarların, kentlilerin, köylülerin… Her sınıfın ortak dertleri var ve laiklik tartışmalarına gelene kadar birçok problemi çözmemiz gerekiyor. Ak Parti’den kopan %20’lik çoğunluk sadece liberallerden oluşmuyor içlerinde muhafazakar seçmenide kapsıyor. Dolayısıyla laiklik dahil olmak üzere tüm seçmeni kapsayacak üçüncü yol siyasette hakların korunmasını garanti altına alınması endişenin rahatlıkla üstesinden gelecektir. Üzerinde konuşulması gereken bir kesim daha var ki henüz farkedilmedi. Laikliği denetim mekanizmasında görme ihtiyacı duyan ve mevcut durumdan endişelenen muhafazakar kitlesi cılız seslerle konuşsalar bile çok geniş yer tutuyor. 

Rasyonel olarak bakıldığında muhalif partiler arasında anket sonuçlarında görülüyor ki bu çoğunluktan oy koparabilen bir parti olmadı. Tartışma süreci iyi yönetilirse Gelecek ve Deva partisi oylarını hızla yükseltecektir. Muhafazakarın da haklarının her zaman garanti altına alınacağını söylemek bir siyasi partiyi siyasal islamcı ya da eski Ak Parti yapmaz.
Siyasal islamın ülkeyi ve dini getirdiği şu noktada siyasal islamcı gözükmek pek akıl kârı olmayacaktır. Yirmi yol boyunca siyasetin topluma yön verdiği bir yönetim altında yaşadık artık toplumun siyasete ve partilere yön verdiği bir döneme giriyor. Aslında gerçek demokrasinin ikinci adımlarından birisini atıyoruz.
Güzel bir siyaset dönemi bizi bekliyor.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
19Nis

Altılı masada kim var?

01Ekm

Endişeli Muhafazakarlar Kim?

16Haz

Eski siyaset yeni toplum!