Lahmacun Polemiği


Yaz geldi malumunuz, lahmacun fiyatları yeniden gündeme geldi.

Bu sene ucuzdan açıldı, Bodrum’da lahmacun 275 liradan satılıyormuş, öyledeniliyor. Geçen sene 350-400 bandında açılmıştı. Demek ki malum pandemi lahmacun fiyatını da vurdu.

Bizim fakirlere de gün doğdu, konu oldu yine bu durum. 275 liraya lahmacun mu olurmuş?

Çay ocağında orta yaştan hallice bir amca elindeki gazeteyi okurken söyledi bu lafı.

Kaça satsınlar? Ne kadar olsun istiyorsun? Diye sordum..

Buralarda 15-20, hadi oralarda da 40-50 olsun diyor. Emsali kendi yaşadığı yerden ve kesesinden veriyor amca. Bir oturuşta 3 lahmacun yerim ben dedi..

Ah amcam, vah amcam..

Ziya Paşa’nın da söylediği gibi İdrâk-i maâlî bu küçük akla gerekmez, Zira bu terazi o kadar sıkleti çekmez!

Amcam bir lahmacuna 275 lira verebilecek kadar çok para kazanılabileceğine akıl erdiremiyor!

Benim de bir lahmacuna verecek o kadar param yok fakat en azından o kadar para kazanılabileceğine aklım eriyor çok şükür!

Sözün özü şudur ki, eğer bir lahmacuna 275 lira para verebilecek bir yerdeyseniz, daha ucuza satmak ahmaklık olur. Alan memnun, veren memnun. Kime ne, bize ne! Yine çenemizin yorulduğuyla kaldık.

****

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan twitter hesabından yaptığı açıklamada "Fiyat istikrarını sağlama görevi Merkez Bankası’nındır. Fiyat İstikrarı Komitesi'nin ana amacı, enflasyonda risk oluşturan arz şoklarına karşı çözüm önerilerinin geliştirilmesidir" açıklamasını yaparak Merkez Bankası’na herhangi bir müdahalenin yapılmadığını ifade etti.

Özetle, Merkez Bankası’na (ani bir kararla başkanını değiştirmek ve bunu defalarca tekrarlamak da dahil) herhangi bir müdahale edilmemiştir.

 

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Tem
04Tem
30Haz

Lahmacun Polemiği