Kripto paralar grafikçileri ters köşe yaptı


Son yılların en gözde yatırım araçlarından olan kripto paralar malumunuz son günlerde üzerindeki ölü toprağından dolayı kötü zamanlar yaşıyor.

Kripto para şirketlerine yatırım yapanların birçoğu aslında neye yatırım yaptığını bilmiyor. Fakat uzun bir süredir kripto paraların şatafatlı günler yaşayacağı belliydi. Özellikle küresel çaptaki büyük firmaların da dahli ile hareketlenen kripto para piyasaları hatırı sayılır bir süre yukarı yönlü hareketleri ile yatırımcılarına güzel kazançlar sağladılar. Hal böyle olunca da bizim “grafikçiiler” olarak tabir ettiğimiz “sözde” yatırım uzmanları, kripto paralar üzerine yorumlar yapmaya ve tavsiyelerde bulunmaya geç kalmadılar.

İşin aslı şudur; kripto paralar bir şifre çözümlemesi olarak ortaya çıkan işin getirisidir. Yani mining olarak da adlandırılan sanal madencilik bu işin temelini oluşturur. Tabi, burada bu işi yapan firmalar birtakım gereksinimlere (ekran kartı vb.) ihtiyaç duyarlar. Bunu, sektöre yabancı olmayan herkes bilir.

Başka bir deyişle şifre çözümüne ihtiyaç duyan firmalar, mining işini yapan taşeron firmalar ve ana yüklenici firmalar kripto paraların da temelini oluşturur. Sanal madencilik sonu olan bir iş olduğundan dolayı bu işi yapan firmalar farklı yatırımlarla şirketlerinin değerini artırarak sanal paralarının da daha yüksek değerden alınıp satılmasını sağlamaya çalışırlar.

Sanal madencilik işini yapan ekran kartları, tükettikleri enerjiden dolayı uzun bir süredir çevreci örgütlerin yoğun gündeminde yer almaktaydı. Bir gün Çin devletinin enerji sarfiyatı kaygısıyla mining için kısıtlamaya gideceğini açıklaması küresel kripto para piyasalarını da allak bullak etmeye yetti.

Konu içerik olarak çok uzun. Ben, çok kısa bir özet geçerek durumu özetlemeye çalıştım.

Şimdi gelelim grafikçilere:

Yok bilmem ne coinin grafiğinde at başı görürseniz paralel çizgi çıkın çekiç ucu olacaktır, yok “T” görürseniz yatay çizgi çekin bilmem ne olacaktır diyerek gemi düz giderken “bakın nasıl da yönü biliyorum” diyenler vardı. Sahi, ne oldu onlara? Rotası belli bir gemi düşünün, bu gemi diyelim ki güneye gidiyor olsun. Gemi seyahat halinde ufak manevralar yaparken ortay çıkıp “bence bu gemi kesin güneye gitmeye devam edecek” demenin bir manası var mı?

Bir aydır takip ediyorum boş konuşan tahmincileri, söyledikleri hiçbir şey çıkmıyor. Bırakın artık, olmuyorsa zorlamayın! Bilgiye, birikime ve bilimsel verilere saygılı olun! Bu işe ömrünü adamış yatırımcılar, yatırım tavsiyesinde bulunan uzmanlar var, onlara saygısızlık etmeyin!

Geldiğimiz nokta gösteriyor ki, yatırım tavsiyesinde bulunmak için gerçekten konuya vakıf olmak lazımmış. Yatırım yapılacak değerin sadece grafiğine bakmak yetmiyormuş. Geçmişten günümüze ve geleceğe birçok hareketi analiz etmek ve yorumlamak gerekiyor. Dahası da bu yorumlar ve analizler için iyi bir bilgi birikimine sahip olmak gerekir.

Grafik, anlık çekilmiş bir fotoğraftır, çok sığdır. Bize bütünü göstermez!

Buradan sonuçla özetlemek gerekirse, kripto paraya yatırım yapacak olanlar küresel gelişmeleri ve yatırım yapacakları şirketlerin sanal madencilik dışındaki yatırımlarını çok iyi takip etsinler. Hem yatırım yapacakları firmayı hem de aracı firmaları yakın takibe alsınlar.

Grafikçilerin ve “yatırım tavsiyesi değildir” yorumcularının sığ yorumlarını pek dikkate almasınlar. Bilgisine güvendikleri yatırım uzmanlarını bolca dinlesinler. Unutmayın, hızlı kazanç olan her yerde yüksek risk de vardır.

Sağlıkla kalın..

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

Yazıyı Yorumla

Yorumlar / 1

  • Ali Bizim | 05 Temmuz 2021 01:54

    Lütfi bey yazılarınızı merak ve ilgiyle takip ediyorum. Ellerinize sağlık. Sizce Kripto paranın ortadan kalkma ihtimali varmıdır?

YAZARIN SON 5 YAZISI
11Tem
04Tem
30Haz

Lahmacun Polemiği