Vücut Zekası


Bu gün yazımızda sağlık yaşam ve vücudumuzun yapılan etkiler ve sonucundan bahsedeceğiz.

Sağlık bir kişi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) fiziken, ruhen , sosyalen iyi olma hali olarak açıklamıştır.
Sağlık sorunu yaşadığınızda fiziksel aktivite oranımız , psikolojik durumumuz ve sosyal hayatımızda negatif yönde etkiler yaşarız. Bu etkilere multidisipliner yaklaşımla en aza indirgemeye çalışan bir sağlık personelidir fizyoterapist.

Bir çok medeniyet vücut zekasından bahsetmiştir. Vücut zekası ; hasta vücudun bir dış etki yada etkiye ihtiyaç olmadan kendi kendine iyileştirmesi ne denir. Bu toplumlar omurga ve diğer organlara yönelik bir uyaranla vücudumuzun iyileştirme mekanizmasını harekete geçirerek hastanın daha hızlı ve daha kolay iyileşmesini sağlıyorlardı bundada profesyonel hale gelmişlerdi. Bu günümüzde de aynı olmamakla birlikte benzer yönleri var. 

Araştırmalarım sonucunda benzer yönlerden bahsedecem ; manuel terapi yada kayropraktik uygulamalar hepsi el terapisi yada el uygulaması olarak geçer bu tedavi yöntemler geleceğe yön vermektedir. Bunlar omurgaya yönelik teknikler içermekte ve omurga sistemini düzenler ,daha sağlıklı bir omurgaya sahip oluruz. İyi bir omurga  merkesi sinir sistemide iyi olduğunu gösterir merkezi sinir sistemi üzerinde yaptığımız uygulamalar hastalığın iyileştirmede büyük bir rol alır. 

Merkezi sinir sistemi bütün vücut sistemini kontrol eder buradaki bir tıkanıklık sistemde bozulmaya neden olur yeni çalışmalarda yaptığımız el terapisi yada el uygulaması tekniklerin merkezi sinir sisteminin sağlık bütünlüğünü düzenlediğimiz de bir çok hastalığın iyilesmede daha kolay ve daha hızlı sonuç alınmaktadır. 

Burda bahsetmeye çalıştığımız bir çok araştırma  yapılmış ve vücudumuzun bir zekası olduğu ve bu zekanın uyarılarak hastaların sağlığına kavuşması.

Peki ilaç kullanmadan sağlıklı bir omurgaya sahipsek bir çok hastalıktan korunurmuyuz ?
Birçok hastalığın önünü gecilmiş olur burda multidisipliner yaklaşarak fizyoterapist danışanlarına sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlamaya çalışır.

Burda dikkat etmemiz gereken başka bir konu sedanter bir yaşam sürmemek ve fiziksel aktivite potansiyelimizi artırmak , danışanı olduğumuz fizyoterapist in reçetesini harfiyen uymak egzersizlere dikkat etmek. Egzersiz konusu çok önemli bunu diğer yazımızda detaylı bir şekilde değerlendireceğiz.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
27Tem

Bel Ağrısı

01Haz

Migren

13May

Kütletme Sanatı

26Nis

Vücut Zekası