Kütletme Sanatı


Tarihsel olarak manipülasyon, kökenini omurilik bozuklukları da dahil olmak üzere çeşitli kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarını tedavi etmek için kullanılır. Eski Batı medeniyetlerinde manipülasyon ile ilgili olarak, Akdeniz çevresindeki bölgelerde uygulamanın yapıldığına dair kanıtlar vardır. Bununla birlikte; Babil, Mezopotamya, Asur ve hatta Mısır gibi toplulukların hiçbir belgesinde bu uygulamanın doğrudan kanıtı yoktur fakat Yunanistan’da yapılan tarihsel araştırmalar, spinal manipülasyon uygulamasının doğrudan kanıtını sunmaktadır.
Spinal manipülasyon; hastanın sağlığını olumlu etkileme amacıyla, omurgayı ve paraspinal dokuları harekete geçirmek, düzeltmek ve manipüle etmek, mobilize etmek, stimüle etmek yada başka bir şekilde etkilemek için ellerin ve mekanik alletlerin kullanıldığı tüm yöntemleri içerir.
Tarih boyunca omurga ve sinir sistemi üstünde bir çok araştırma olmuştur ve birçok değişik uygulama uygulanmıştır. Araştırmalarım sonucunda omurga ve sinir sistemine yönelik uygulamaların sadece bel fıtığı yada omurga deformelerin düzeltmenin yanında merkezi sinir sisteminin uyarılmasıyla farklı hastalıkların da iyileştiğini gözlemledim. Bununla ilgili bir örnek olarak Amerika'da bir manuel terapistin göz iltihaplanması olan bir hastamın seanslar sonrasını omurga yapısına yönelik tedevisinin yapıldığı ve bu süre zarfında göz iltihaplanmasının iyileştiğinin gözlemlendiği dile getirmiştir.
Günümüzde manuel terapi halk diliyle kütletme artık uzman kişiler tarafından değil hemen hemen herkesin yapmak istediği ve yaptığı yanlış bir yaklaşımdır olması gereken uzman kişilerin yapması çünkü omurgamızın biyomekanik olarak beli bir hareket limiti var bu limiti geçtiğimizde bireylerin zarar görmesi olağandır. Başka bir noktada yapılan kütletme olayının gerekliliğinin bilmeden yapılması, olması gereken tanı konması ve gerekliliği uzmanlar tarafından belirlenip uzmanlar tarafından doğru kuvvet ve hareketle hastaya uygulamak. Bu konulara çok dikkat etmemiz gerekiyor.
Danışmanlığını yaptığımız bir çok omurga şikayeti olan bireylere manuel terapinin yada kayropraktik uygulamaların amacını sadece kütletme olmadığı bu uygulamaların multidisipliner yaklaşımlar olduğu gerçekliğini açıklıyoruz. Öte yandan yapmış olduğumuz tedavinin kompleks bir yapı olarak uygulandığı ve planlı ve bir reçete üstünden yürütmekteyiz. Bundan dolayı hadi kütlette rahatlayım gibi kavramların yanlış olduğu muhakkak uzman kişiler tarafından tanı konulması ve tedavisini yapması gerekliliğin önemini vurgulamak gerekir.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
27Tem

Bel Ağrısı

01Haz

Migren

13May

Kütletme Sanatı

26Nis

Vücut Zekası