Bel Ağrısı


Bel ağrısı toplumda sık görülen, her yaşta ortaya çıkabilen, ciddi sosyo ekonomik kayıplara neden olan önemlibir sağlık sorunudur. 
Eğer erişkin grubu baz alırsak, tüm erişkinlerin yaklaşık %80’i yaşamları boyunca en az bir kez bel ağrısı atağı geçirirler. Yaşamın belirli  bir kesitinde tüm erişkinler aynı anda sorgulanabilse %15’in bel ağrısı olduğu görülür. Bel ağrısı travma, ağırlık kaldırma veya yapılan ters bir harekete bağlı oluşabilirken, bilinen bir neden olmadan da meydana gelebilir.
Bel ağrısına yol açabilecek çok sayıda patoloji vardır. Bunları başlıklar halinde söylemek istiyorum çünkü her biri başlı başına araştırma konusu ve detaylı bir şekilde değerlendirmesi gerekir; nedenleri

Mekanik
Non-spesifik (idiyopatik) 
Lomber spondilozis
Disk herniyasyonu
Dejeneratif disk hastalığı
Spondilolizis - spondilolistezis 
Spinal stenoz
Travma - kırıklar 
Faset eklem kaynaklı ağrılar
İnstabilite
Başarısız bel cerrahisi sendromu

İnflamatuvar
Romatoid artrit, ankilozan spondilit ve diğer spondiloartropatiler
Enfeksiyöz
Vertebra osteomiyelit
Epidural apse

Metabolik
Osteoporotik kompresyon kırıkları
Paget hastalığı
Neoplastik 
Primer
Metastatik
İnflamatuvar

Nedenleri bunlarla birlikte vücudumuzun biyomekanik olarak baktığımızda bel ağrısı çeken danışanlarımın bir çoğunda şunu gördük bel ağrısı ile gelen bir çok bireyin sedanter yaşam ile hayatını devam ettiğinini hareketsiz yaşamın bireyin postüründe bozulma ve hareket kısıtlılığının bel ağrısı şikayetlerinin armasına sebep olmaktadır.
Danışanlarıma tedavi sonrası şu reçeteyi öneriyorum.

Doğru kilo, doğru beslenme iyi bir psikoloji, iyi bir postür, iş hayatında mekanik olarak doğru hareket, ergoterapi olarak ev ve işyeri dizaynı ve en önemlisi fiziksel aktivite ve egzersiz.
Bel ağrısında fizik tedavinin yeri?

Bel ağrısına bir çok etki mekanizması var. Bu etkiyi önce çok iyi bir analiz yapılması gerekmektedir. Analizden sonra fiziktedavi önerilen bireylerde fizyoterapist danışanını değerlendirdikten sonra uygun reçeteyi hazırlar ve uygular burda hastanın ameliyat geçirmeden veya sosyo ekonomik olarak hastanın daha fazla  etkilenmemesini ve sağlığına ulaşmasını sağlamaktır.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
27Tem

Bel Ağrısı

01Haz

Migren

13May

Kütletme Sanatı

26Nis

Vücut Zekası