Lider sıkıntısı


Bir nam bir yiğidi kırk yıl besler

Bu sözü ilk duyduğumda aklıma ilk gelen isim Ulubatlı Hasan olmuştu. Dönemin kaynaklarında geçmese de daha sonra yazılan kaynaklarda adı geçen Ulubatlı, bir anlık cesaretiyle bayrağı surlara dikmiş ve fethin iki numaralı kahramanı olmuştur. Üstünden 568 yıl geçse de yiğidin namı hala yürüyor.

Günümüzde de benzer anlık parlayışlarının yıllarca ekmeğini yiyen liderler pek çok. Bu paye bana yeter biraz da gençlere fırsat tanıyalım diyen çıkmıyor. Sonuçta yenilerin yolu tıkanıyor.

Memlekette aklıselim yönetici veya lider eksiğimiz had safhada. Tartışmaya açık bir konu olsa da neredeyse yirmi ile otuz yılda bir anca lider çıkarabiliyoruz. Mevcut liderler de son nefeslerine kadar çıktıkları mevkiden rızalarıyla inmiyorlar, belki de çevrelerinde görevi devredecek nitelikte birilerini bulamıyorlar. Bu durum toplumsal ilerleyişimizin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu düşünenlerdenim.

Gerçekte lider yani insan, performansı değişebilen ve inişli çıkışlı ama zaman geçtikçe yıpranan bir canlı sonuçta. Hayatlarının bir döneminde ya da bir anında topluma faydalı işler yapmış olmaları ömürlerinin sonuna kadar güç ve irade sahibi olmalarını sağlıyor.

Yirmi yıl önce golleriyle dünyayı ayağa kaldıran artık otuz beşine dayanmış yabancı futbolcuya bel bağlayan Türk taraftar örneğine çok yakın değil mi?

Her görüşten liderler çıkmalı ve rekabetçi bir zeminde bayrak yarışı misali hizmet etmeliler topluma. Lider yetiştirecek kısa yollar bulmalıyız.

Çağdaş ve demokratik toplumlar bir bayrak yarışını iyi kullanıyorlar.

Peki kısa yoldan nasıl iyi liderler yetiştiririz?

Bir kitleye yön vermek ve kitleye liderlik etmek için bazı özelliklere sahip olmak gerekiyor. En başta iyi bir gözlemci olmak şart.

İYİ GÖZLEMCİ OLMAK

Yüksek gözlem yeteneği doğuştan gelen yani eskilerin deyimiyle ‘’Vehbi’’ bir yetenek olmadığını, kişilerin kendilerini eğiterek geliştirdikleri bir kavram olduğunu ispatlamaya çalışalım bu yazımızda.

Öncelikle gözlem yapılan konu ile alakalı bilgi ve detaylara hakim olmak gözlemci olmanın olmazsa olmazı.

Harward Tıp Fakültesi’nden Profesör Joel Katz’ın konuyla alakalı bir çalışması var. Doktor Katz, sanat eserlerini gözlemlemenin ve yorumlamanın tıpta hekimlerin muayene, teşhis ve tanı yeteneklerini güçlendirip güçlendirmeyeceğini öğrenmek amacıyla öğrencilerden iki grup oluşturuyor. İlk grubu Boston Güzel Sanatlar müzesini düzenli olarak ziyaret etmelerini oradaki eserleri gözlemlemelerini istiyor. İkinci grup doktorlar normal müfredatlarına devam ediyorlar.

Son olarak Dr Katz, tüm denekleri görsel yetenek sınavına alıyor. Sonuçta müzeye ziyarete giden grup diğer gruptan daha fazla puan alıyor, ortalama olarak görüntü başına 5.41 puan daha fazla gözlem yapabiliyorlar. Yaptıkları gözlemler daha açıklayıcı gözlemler ve en önemlisi eleştirel düşünme kabiliyetlerinin daha iyi olduğu ortaya çıkıyordu.

Sonuç olarak Dr Katz; dikkat, bağlantı kurma yeteneği, eleştirel düşünce ve iyi bir gözlemci olmak ‘’Kazanılabilir ve keskinleştirilebilinen’’ bir yetenek olduğunu ispatlıyordu.

Toplumsal bir sıçrama için işe eğitim sistemimizi yeniden tasarlayarak başlayabiliriz. Öğretmenleri bilgiyi öğreten bir aracı olmaktan çıkarıp deneyimi başlatan, sürdüren ve kontrol eden eğitim koçlarına dönüştürebiliriz. Ezber üstüne kurulmuş yaratıcılığı ve eleştirel düşünceyi yok eden müfredatlar geleceğimizin güvencesi çocuklarımızı okumaktan ve öğrenmekten soğutmakta olduğunu PİSA testlerinden de görmekteyiz.

İddialı bir gelecek inşası için gözlemci, eleştirebilen, ferasetli, kendi kendine öğrenebilen ve meraklı bireyler yetiştirmeliyiz. Ardından bu bereketli sahadan iyi liderler kendiliğinden öne çıkacaktır.

Amacımız uluslararası seviyede ülkesinin veya şehrinin çıkarlarını koruyabilecek, günü kurtarmak yerine gelecek için çalışacak ve vakti gelince bayrağı kendinden daha iyi olana teslim edebilecek donanımlı bireyler ve liderler yetiştirebilmek.

İvedilikle. Çünkü tren kalktı son vagonlara binmek zorundayız.

 

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
13Ara

Her şey sorularla başlar

23Eyl
16Eyl

Kapanmayan yara Adnan Menderes

02Eyl
27Ağs

Lider sıkıntısı