İlham perisini ararken


Makalem için kadınlara ilham kaynağı olmuş isim taraması yaparken birçok başarı hikayesiyle karşılaştım. Tarihimizde; Halide Edip, Remziye Hisar, Safiye Ali veya Afife Jale gibi onlarca isim vardı ve her biri alanında başarılı kadınlardı. Özellikle Cumhuriyetin ilk yılları kadınlara açılan alanı dolduran ve başarıyla mesleklerini icra eden kadınlar. Amacım son yirmi-otuz yılımıza damga vurmuş ve kadına özgü vasıflardan da taviz vermemiş bir ismi bulmaktı. Bu isim değişen dünya’da çağın şartlarını zorlamış, yılmaz, zor kararları aklıselimle çözmüş ve güncel bir isim olmalıydı ki dikkate alınsın.

Aradığım ismi batıda buldum.

Alman siyasi tarihinin sadece ilk Doğu Alman ve ilk kadın başbakanı olması dışında başka birçok özellikleri olan Angela Merkel’di aradığım. Evet, İkinci Dünya Savaşı sonrası en genç Alman Başbakan’ı olan Merkel’i konuşacağız. Kesintisiz 15 yıldır Almanya’yı yönetiyor olması, eylül ayında yapılacak seçimlerde aday olmayacağını açıklaması ve kendi isteğiyle başbakanlığı bırakacak ilk siyasetçi olması O’nu öne çıkaran özelliklerindendir. O görevdeyken dört ABD başkanı ve sekiz tane İtalya Başbakan’ı değişmiş.

Çocukluğu Doğu Almanya’da geçmiş, üniversitede fizik eğitimi almış ve kuantum kimyası alanında doktorası var. Muhtemelen mükemmeliyetçiliği doğuştan, sistematik çalışma disiplinini ve soğukkanlılığını akademiden almış. 1989’da merkez sağ parti olan Demokratik Uyanış Partisine girdiğinde partideki ilk işi bilgisayarları kurmak ve gelen postaları açmakmış.

Merhamet, şefkat ve anaç ruhu her zaman yanında taşımış yeri gediğinde hatayı gördüğünde doğruları söyleyip cezayı kesmesini bilmiş bir siyasetçi. Parti lideri Helmut Kohl’ün 1999 yılında adı bağış skandalı ile sarsılınca "Partimiz yürümeyi, Helmut Kohl olmadan da geleceğe güvenle bakmayı öğrenmeli" diyerek cesaretini göstermiş.

Avrupa’nın ekonomik krize girdiği 2008’de inisiyatifi ele alıp krizi ustalıkla çözmüş ve krizden de karlı çıkmış cesur başbakan şöyle demişti: Euro çökerse Avrupa’da çöker. Bu kararı eminim aylarca düşünüp hesabını yaparak almıştı ve hesapta sadece Almanya’nın çıkarları yoktu.

Problemleri basmakalıp yaklaşımlarla çözmek yerine herkesi dinlemesi, seçenekleri yeterli bulmadığında yeni bir seçenek üretmesi O’nu farklı ve başarılı bir siyasetçi yapmıştı. Mülteci krizinde risk alarak dışlayıcı tavır yerine insani yaklaşımı partisi içinde çatlaklara sebep olsa da bu sıcak tavrı ile tüm dünyanın takdirini kazanmıştı.

Siz de böyle bir kritik görevdeyken hiçbir yakınınızı işe almamışsanız, adınız hiçbir skandala karışmamış ve mütevazi bir apartman dairesinde yardımcı tutmadan yaşamaya devam etmişseniz tabi ki siz de herkesin sevgisini kazanırsınız.

 Bir defasında kendini ifade ederken ‘’Ben bazen liberal bazen muhafazakar bazen de sosyal demokratım’’ demiştir. Bir ’’ master key’’gibi nitelikli pragmatizmin en güzel örneğidir aslında.

2014 Dünya kupasında Alman Milli Takım’ı oyuncuları, Merkel’i resmi maskotları seçmişlerdi. O’na ’’Muttivation’’ (mutti=anne) lakabını takmış olmaları O’nun anaç yönünü ifade etmekteydi.

Sizce de bildiğimiz sorun çözen anne karakteri değil mi?

Amacımız bu köşede Merkel’in reklamını yapmak değil, eleştirilen yönlerini de yazmalıyız çünkü O bir insan. Kararları geç alması, çalışma arkadaşlarını çok güvendiği kişilerden seçmesi ve hitabetinin zayıf olması eleştirilen tarafları. Bu kadarı kadı kızında da olur demek yanlış olmaz.

O’nu bu köşenin kahramanı yapmayı, Covit-19 aşısını bulan BioNTech’in CEO’su Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’ye Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı’nı verirken karar vermiştim. Merkel, tören salonuna iki bilim insanının arkasında onları takip ederek girmişti. Bu sahneyi görüp hala Merkel’in liderliği hakkında suizan besleyenlerimiz olacağını düşünemiyorum.

Umarız bizim siyasi partilerimizde de benzer karakterler çoğalır, içine düştüğümüz dipsiz kuyulardan çıkmamıza önderlik ederler.

 Farkında mısınız? Bu yazının amacı kadınlara örnek teşkil eden bir karakteri incelemekti ama Merkel’in, kadın ya da erkek kalıbına sığdırılamayacak kadar kendini aşmış, zekası, cesareti ve özgüveniyle tüm dünyaya örnek olabilecek bir lider olduğunu keşfettik. Siyaset yapmanın ilk şartının hitabet kabiliyeti olmadığını da Merkel sayesinde anladık. Ayrıca liderlik vasıfları içine ‘’ana’’ kimliğinin liderin gücüne güç kattığını da idrak ettik.

Merkel şanlı bir vedaya hazırlanırken ardında, köpeği ile onu korkutmaya çalışan Rus maçolar, nazi kalıntısı diye hitap eden ‘’dünya liderleri’’ iktidarlarını devam ettirmek için küçük oyunlar peşinde olduklarını görmekteyiz.

Yazıyı yine O’nun bir sözüyle bitirelim:

‘’Her şeyi enine boyuna değerlendirir bütün seçenekleri gözden geçiririm. Verdiğim kararlarla yaşar ve düşünürüm. İnsanların bu kararlar sonrası neler düşüneceğini de göz önünde bulundururum’’.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
13Ara

Her şey sorularla başlar

23Eyl
16Eyl

Kapanmayan yara Adnan Menderes

02Eyl
27Ağs

Lider sıkıntısı