Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı ve adayı Mansur Yavaş, Habertürk’te yayınlanan Seçime Doğru programına konuk olarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Elazığ'da okul müdürü 9 çocuğa 'cinsel istismar' suçundan tutuklandı Elazığ'da okul müdürü 9 çocuğa 'cinsel istismar' suçundan tutuklandı

Yavaş, kendisini 31 Mart’a kadar Millet İttifakı’nın başkanı olarak gördüğünü ifade ederek İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e kırgın olmadığını ancak adaylık çıkışını da etik bulmadığını belirtti. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı seçimi için 'Oybirliği olsaydı aday olurdum' diyen Yavaş, aday gösterilseydi kazanacağını düşündüğünü ifade etti.


'ADAY GÖSTERİLSEYDİM KAZANACAĞIMI DÜŞÜNÜYORUM'
Yavaş’ın yayındaki açıklamaları şu şekilde:
“Ben kırgın falan değilim. Aday olmadım diye ben suçlanıyorum. Ben bunu artık en son Ulus’taki halde basın sorduğu zaman cevapladım. Gerçekten aday olmamı istiyorsanız, hadi çık gel aday ol demekle olmaz, başka partide kaydım var. Sayın Davutoğlu da söylemiş ‘Sayın Yavaş’ın aday olmasını düşünüyorsanız ben getireyim masaya’ demiş. 1 gün önce beni arayıp teklif getireceğim, böyle bir şey düşünür müsünüz demesi lazımdır. Bu süreçte adaylığımla ilgili her yerde şunu söyledim, ‘altılı masa aday gösterirse aday olurum’. Herkes korkak vs. diyordu. Ümit Özdağ da aday olmamı istiyordu. Aday olmalı mıydım hemen? Ankette kim çıkıyorsa bakılırdı. ‘Aday ol’ dense aday olmayacaktım. Ben zaten söyledim oybirliği olsaydı olurdum. Kazanacağımı düşünüyorum. Anketler ortada. Daha fazla konuşmak istemiyorum. Mahalli seçim ortamındayız. İnşallah Mayıs ayında yapacağımız görüşmede kamuoyunun bilmediği konuları bir kez konuşurum, bir daha konuşmam. Biz Ankara’da yaşayan ödediği vergilerden oy alıyoruz.”


'HEM EKREM BEY HEM BEN GİTSEK NE OLACAKTI?'
Meral Akşener’in adaylık teklifini de değerlendiren Yavaş, “Çok etik bulmadım. 1 gün önce beni arayıp teklif getireceğim, böyle bir şey düşünür müsünüz demesi lazımdır. Hem Ekrem beyi hem beni çağırdı. İkimiz birden gitseydik ne olacaktı? Kura mı çekecekti aramızda? Bunun yolu bu değildi.”

'31 MART'A KADAR MİLLET İTTİFAKININ BAŞKANIYIM'
Biz mümkün olduğunca tartışmalara girmiyoruz. Ben 31 Mart akşamına kadar Millet İttifakı’nın başkanı olarak görüyorum kendimi. Biz CHP’ye belediye başkanı seçtirmek için mi bir araya geldik söylemi doğru değil. Balıkesir, Denizli’yi kazanmış olsaydınız CHP de size kazandırmış olacaktı. Müşterek muhalif bir tutum vardı ortada."

Editör: Nigar Topcu