Yatırımcılar, tasarlanan yeni düzenlemeyle liradaki satışları durdurmayı hedefleyen kur korumalı mevduattan çıkmaya başlamakta ve paralarını normal dolar hesaplarına taşımaktadır. Bu değişim, Merkez Bankası'nın ticari bankalara yönelik uygulamaya koyduğu kur korumalı mevduattan çıkışı teşvik etmek için yaptığı değişikliklerin etkisiyle gerçekleşmiştir.

TÜRK YATIRIMCILAR KKM’DAN ÇIKIŞ YAPIYOR

Bloomberg'ten Kerim Karakaya'nın haberine göre, Türk yatırımcılar liradaki satışları durdurmak için tasarlanan bir araç olan kur korumalı mevduattan çıkmaya başladılar ve paralarını normal dolar hesaplarına taşıyorlar.

Kaynaklara göre, çoğunluğu dolar birikimi olan yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen 5 milyar dolarlık çıkışın büyük kısmı normal dolar hesaplarına taşınmıştır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun verilerine göre ise yerli yatırımcıların döviz mevduatında 4.53 milyar dolar artış yaşandığı görülmektedir. Bu değişiklik, ocak ayından bu yana yaşanan ilk değişiklik olup, bireysel yatırımcıların kur korumalı mevduat programına daha az miktarda lira birikimi sağlamasıyla haftalık net çıkış miktarının 5 milyar doların altına indiği ifade edilmektedir.

Editör: Nigar Topcu