Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, asıl ve birleşen davada davalıların avukatları tarafından temyiz dilekçelerinde ileri sürülen gerekçelerin, kararın bozulmasını gerektirecek nitelikte olmadığını belirterek, yerel mahkemenin verdiği kararı onayladı.

Bloomberg'ün aktardığı habere göre, İstanbul'da 2014 yılında faaliyete geçen ve Türkiye genelinde 5 milyon kullanıcıya hizmet sunan Uber'e karşı, İstanbul'daki taksiciler adına Birleşik Taksiciler Derneği ve İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası yetkilileri tarafından "haksız rekabet" davaları açılmıştı. Davaların amacı, Uber'in Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulması ve ülkeye erişiminin engellenmesi idi. İstanbul 10 ve 11. Asliye Ticaret Mahkemeleri, bu davaları değerlendirdi.

Elon Musk'ın Teknofest paylaşımı dikkat çekti Elon Musk'ın Teknofest paylaşımı dikkat çekti

Ancak Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, yapılan temyiz başvurularını inceledikten sonra, davalıların avukatları tarafından sunulan gerekçelerin kararın bozulmasını gerektirecek bir niteliğe sahip olmadığı sonucuna vardı. Bu nedenle yerel mahkemenin verdiği kararı onayladı. Uber davasına ilişkin son karar, Türkiye'nin taksi sektöründeki rekabet ortamı ve teknolojiyle uyum süreci açısından önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.