Yardım kuruluşlarına güven anketinin sonucu çok çarpıcı! AFAD ve Kızılay'a güven var mı?

Kahramanmaraş depremlerinde Türkiye felaketi yaşarken yardım kuruluşları tartışılıyor. Hangi yardım kuruluşu daha güvenli? sorusunun cevabını arayan vatandaşlar bu verileri merak ediyor. Türkiye Raporu, İstanbul Ekonomi Araştırma'nın anket sonuçlarını paylaştı. Bu sonuçlara göre Her 10 katılımcıdan 3'ü AFAD'a, belediyelere ve Kızılay'a güvenmiyor..

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın 16-20 Şubat 2023 tarihinde Türkiye çapında 26 ilde 2000 kişi ile bir anket gerçekleştirdi. Anket sonuçları ise çok çarpıcı. Katılımcıların beşte birinin ya da beşte birinden fazlasının ‘Hiç güvenmiyorum’ yanıtını verdiği kurumlar AFAD (%22), Belediyeler (%20), Valilikler (%28) ve Kızılay (%25) oldu.

Yapılan anketin açıklamasında ''Her 10 katılımcıdan 3’ü AFAD’a, belediyelere ve Kızılay’a güvenmiyor" denildi.

Türkiye Raporu, söz konusu anketle ilgili sonuçları şöyle aktardı:

Katılımcılarımız %87 ile en çok gönüllü yardımlarına, bir başka deyişle toplumdaki dayanışma duygusuna güveniyor. Deprem sonrasında ilk 3 gün afet alanına gönderilmeyen, sonra da kamuoyu tarafından gönderilen ekiplerin yeterli sayıda olup olmadığı sorgulanan askerlerin bağlı olduğu kurum TSK ise %79 ile ikinci olarak en çok güvenilen kurum oldu. Üçüncü olarak ise %76 ile Haluk Levent’in AHBAP Derneği sıralamayı takip etti. Afet yönetimi konusunda valiliklere güvenmeyenlerin oranı ise %41.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN