Daha önce kanser olduğu iddiaları ortaya atılan fakan hastalığının saç kıran olduğunu açıklayan usta şarkıcı Işın Karaca sahneye hazırlanma anlarını paylaştı. Sahneye çıkmadan önce nasıl peruk taktığını gösteren Işın Karaca'nın paylaşımı ise büyük ilgi gördü. Işın Karaca, sahne öncesi hazırlık videosunda peruksuz halini gösterdi. Işın Karaca videosunu Yar saçların lüle lüle şarkısı ile paylaştı.

SAÇ KIRANIN SON EVRESİNE YAKALANDIM

Geçtiğimiz günlerde hayranlarını üzen bir açıklamada bulunan Işın Karaca, kanser tedavisi görmediğinin üzerinde durmuş ve şu açıklamada bulunmuştu:

"Gördüğünüz üzere saçım yok. Kaşlarım yok. Kirpiklerim de... Hatta vücudumun hiçbir yerinde kıla dair bir şey yok... Bugüne kadar verdiğim lazer epilasyon paralarına yazık. Ben hep bir umutla saçlarım geri gelecek diye beklerken hastalık bu noktaya gelince benim uzun bir süre kel kalacağımı anlayınca yükü hafifletmem gerekiyordu. Hayır arkadaşlar kanser tedavisi görmüyorum!! Hastalığımın adı Alopeci Universal (AU). Kısaca saç kıranın son evresi. Hemen bunu söylemem gerekir ki ortalığı kimse karıştırmasın. Kemoterapi tedavisi gören herkese Allah acil şifa versin. Amacım asla hastalık kıyaslamak değil. Herkesin yaşadığı kendine zaten zor benimkisi ise iki yıldır süregelen bir yaşam."

Saçkıran(Alopesi areata) neden olur?

Saçkıran hastalığının nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Fakat otoimmün nedenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Otoimmün hastalıklar, vücudun kendi hücre ve dokularını yabancı olarak tanıması ile ortaya çıkar. Sonuç olarak da bağışıklık sistemi kişinin kendi hücrelerine saldırır. Saçkıranda da bağışıklık hücreleri saç köklerine saldırarak saçın uzamasını durdurur ve saç dökülmesine yol açar.