Millet İttifakı'nın 13. Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcıları Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Tekirdağ Mitinginde yurttaşlarla bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu, iktidarın terör örgütü ile işbirliği suçlamalarına yanıt vererek "Bize milliyetçilik dersi vermeye kalkıyorlar. Açık ve net söylüyorum. Mısır’daki sağır sultan duysun. Terör bir insanlık suçudur. Kimden gelirse gelsin teröre karşıyız. Teröre lanet olsun."" derken "Terör örgütleriyle kucak kucağa olanların da Allah bin belasını versin. Mektubunu getirip okutacaksın, bir de bana milliyetçilik dersi vereceksin. Sen kim milliyetçilik kim?" ifadeleri ile tepki gösterdi.

Liderlerin öne çıkan açıklamaları ise şu şekilde:

MANSUR YAVAŞ: NE İŞİNİZ VAR ATATÜRK'ÜN MECLİS'İNDE?

İlk olarak kürsüye çıkan Mansur Yavaş, "21 yıldan sonra söyleyecek sözü olmayanlar hakaret ediyor ve iftira atıyor. Gülüyoruz attıkları iftiralara. Seçilir seçilmez söktükleri T.C. tabelalarını duvara astık" ifadelerini kullanarak AKP'nin Millet İttifakı belediye başkanlarına yönelik söylemlerini eleştirdi.  Mansur Yavaş; "Şimdi attıkları iftiraların aynısını yerel seçimler öncesinde de attılar. Yuh çekenlere şunu söylüyorum: Nefret siyasetini biz iyiliğe döndürmek için yuh çekmiyoruz" sözleriyle AKP'lilerin meydanda yuhalanmasına her zaman olduğu gibi izin vermedi. 

AKP'nin Millet İttifakı belediyelerinin işçileri çıkartacağına yönelik eleştirilerinin de gerçeği yansıtmadığının seçim sonrası ortaya çıktığını belirten Yavaş; "İşçileri çıkaracak’ dediler, hiç işçi falan da çıkarmadık. İstanbul’da Ekrem başkanın seçimini, halkın iradesini zorla gasp ettiler. Diğer 10 belediyede devletin bekasını tehlikeye sokacak hiçbir şey olmadı. Bu sefer başladılar ‘İstanbul düşerse, Mekke düşer, Kabe düşer’ demeye. Onlar da tutmadı" diye konuştu.

Cumhur İttifakı'nın Millet İttifakı hakkında 'terör' suçlamaları yaptığını hatırlatan Mansur Yavaş, "O zaman ne yaptılar, ‘PKK’yla işbirliği yapacak’ iftirası atanlar, Osman Öcalan’ı televizyona çıkarıp yedek kuvvetlerini sahaya sürdüler. Osman Öcalan PKK’lı değil miydi? İmralı’dan gelen mektup neydi televizyonda okuduğunuz. Bunlar seçimi kazanacağım diye her şeyi yapar. Her türlü iftirayı atıp, her yola başvururlar. 3 defa terörist başını bırakmak için Terörle Mücadele Kanunu'nu Meclis'e getirdiler. CHP'li vekillerin protestosuyla geri çekmek zorunda kaldılar. Bebek katili cezasını çekmeden dışarı çıkmayacak. İmralı'ya heyet göndermediniz mi daha önce? Kaç defa gönderdiniz? Aynı görüşü savunan partiyle yan yana geldiniz. İttifak değiliz diyorsunuz, utanıyorsunuz da milletin karşısına niye getirdiniz? PKK ile aynı HÜDA-Par. 'Yemin edecek misiniz Meclis'te?' diye sordular. 'Bakarız' dedi. O zaman ne işiniz var Atatürk'ün Meclis'inde?" ifadeleriyle AKP'nin HÜDA-Par'lı isimlere milletvekili adaylığı listesinde yer vermesine tepki gösterdi.

Mansur Yavaş, "Katile katil, teröriste terörist deriz. Kemal Kılıçdaroğlu'na suikast yapan PKK'lı teröristler değil miydi?" ifadelerini kullandı. 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şöyle oldu:

“KÖY OKULLARINI AÇIP 100 BİN ÖĞRETMEN ATACAYACAĞIZ”

Köy okullarını yeniden açacağız, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında 100 bin öğretmen ataması yapacağız. Öğrenciyle öğretmeni buluşturacağız, hiç endişe etmeyin.

“GENÇLER UMUDUM SİZSİNİZ”

Hayat pahalılığının farkındayız. Hepimiz bir değişime imza atmak zorundayız. Türkiye’yi hangi noktaya getirdiler. Ekonomi tam bir felaket pozisyonunda. İmzayı sandıkta atacağız. Gençler bütün umudum sizde. Sizler değiştireceksiniz.

“EMEKLİYE ÖNÜMÜZDEKİ BAYRAMDA 15 BİN LİRA İKRAMİYE YATIRACAĞIZ”

Emekli, çalışan üreten, ülkenin kalkınmasına katkı sunan, primini ödeyen kişidir. Bu çabalarının sonucunda emekli aylığı alır. Önümüzde bayram var. Gideceksiniz bankada Bay Kemal’in yatırdığı 15 bin lirayı göreceksiniz.

Sen beşli çeteye, yandaşlara çalışırsın, Bay Kemal vatandaşı için çalışır.

Kırsalda çalışan gençlerin ve kadınların sosyal güvenlik primlerini devlet olarak ödeyeceğiz. Yeri geldiğinde de emekli olacaklar.

“TERÖR ÖRGÜTLERİYLE KUCAK KUCAĞA OLANIN ALLAH BELASINI VERSİN”

Bize milliyetçilik dersi vermeye kalkıyorlar. Açık ve net söylüyorum. Mısır’daki sağır sultan duysun. Terör bir insanlık suçudur. Kimden gelirse gelsin teröre karşıyız. Teröre lanet olsun. Terör örgütleriyle kucak kucağa olanların da Allah bin belasını versin. Mektubunu getirip okutacaksın, bir de bana milliyetçilik dersi vereceksin. Sen kim milliyetçilik kim?

ALİ BABACAN: ENFLASYON HIRSIZLIĞIN EN MODERN YÖNTEMİ

Mansur Yavaş'ın ardından kürsüye çıkan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Vatandaşların büyük kısmı için ev almak hayal. Evlenemiyor gençler. İyi dönemlerimizde kimse gençlere 'Çıkar telefonunu göster' demiyordu. Emekliler torunlarına gönlünce hediye alabiliyordu. Hatta emekli maaşıyla yurtdışına çıkabiliyordu. Şimdi buzdolabı doldurmak imkansız. Enflasyon, hırsızlığın en modern yöntemi. 200 lira tedavüle çıktığında 134 dolar ediyordu. Bugün 10 dolar etmiyor. Kapalıçarşı'da ayrı, döviz bürosunda ayrı, bankada ayrı kur var. Memleketi Özal öncesine çevirdiler. 124 doları kim çaldı? Enflasyon yoluyla hepimizi fakirleştirdiler. Bu darboğaz düzgün kadrolar iş başına geldiğinde bitecektir. Enflasyonu en geç 2 yılda tek haneye indireceğiz. Türkiye daha önce de yaptı, şimdi de yapacak. Düştüğümüz durum kaderimiz değil. Hep beraber bu ülkeyi ayağa kaldıracağız. " sözleriyle ekonomik krizin geldiği boyutu anlattı.