İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Habertürk'ün "Teke Tek" programında iktidarın yargıdan bir ismi PKK terör örgütü sözde lideri Abdullah Öcalan’la görüşmesi için İmralı Cezaevi’ne gönderdiği iddialarına yanıt verdi.

Akşener, kendisine yöneltilen "Millet ittifakı olarak Abdullah Öcalan'ı serbest bırakıp bırakmayacaklarını" sorusuna "Kesinlikle yalan" cevabını vererek, "Tayyip bey ile Abdullah Öcalan arasındaki ahbaplığı anlattırmak zorunda bırakıyorlar beni. Abdullah Öcalan’ın kardeşine 'Bizim Mehmet' dedi ya Sayın Erdoğan. Dolmabahçe notları var. Yeni gönderdiler. Kimi gönderdiklerini biliyorum" dedi.

Ayrıca Akşener, yargıdan birinin İmralı'ya giderek Abdullah Öcalan ile görüştüğü iddialarına da değindi. "Devlet açısından ayıp" olduğunu belirten Akşener, "Yoksa siyasetçi olsa vallahi söylerim. Yargıdan birini gönderdiler. İsmini değiştirerek gitti. Basına yansıyan kısmı doğru olabilir. Destek talep etmişler. O da 'Sonradan inkar ediyorsunuz, yazıya dökülmesi lazım' demiş. Kimin gittiğini, nasıl gittiğini biliyorum" şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

İktidarın, İmralı Cezaevi’nde hükümlü bulunan Abdullah Öcalan’a heyet gönderdiği iddiası gündemdeki yerini koruyor.

Görüşmeye dair iddia, HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Yeni Yaşam gazetesinin ‘Gazeteci Amed Dicle: Doğrudan ilk defa size söylüyorum, iktidar İmralı ile görüştü ama istediği sonucu alamadı’ başlıklı haberini alıntılamasıyla gündeme gelmişti.

Demirtaş, daha sonra kendi kaynaklarından da bu iddiayı doğruladığını kaydetmişti.

Benzer bir doğrulama da gazeteci Murat Ağırel’den geldi. Halk TV’de Şule Aydın’ın hazırlayıp sunduğu Haber Masası programına katılan Ağırel, bürokratlardan edindiği bilgiye göre Öcalan’la 28 Mart’ta görüşüldüğünü söylemişti.

2019’daki mektup

İktidar, 2019 yerel seçimleri öncesi HDP’nin muhalefet adaylarını desteklememesi için de Öcalan’la görüşmenin önünü açmış ve onun mektubu medyadan paylaşılmıştı.