Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem 10 ilde ağır hasara yol açtı. Depremden en çok etkilenen illerin başında Malatya geliyor. Depremde adeta Malatya'nın ilçeleri yok oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba sosyal medya hesabından Malatya için çağrıda bulundu.

Tuncay Özkan açıkladı: Görevden alındı mı? Tuncay Özkan açıkladı: Görevden alındı mı?

MALATYA DEPREMDE ÇOK AĞIR HASAR GÖRDÜ

'Kamuoyunda Malatya'da deprem olmamış gibi bir hava var' diyorlar. Aslında bakıldığı zaman bizim ölü sayımız az ama yıkım oranına bakıldığı zaman en çok binası yıkılan illerin başında geliyoruz. Malatya merkezdeki bina stoğunun yüzde 71'i ağır hasarlı ve yıkılmış durumda. Şehir merkezi yok olmuş durumda. Bizim Malatya'nın merkezi dediğimiz İnönü Kapalı Çarşısı ve İsmet İnönü'nün heykelinin bulunduğu alanın karşısı tamamen yıkılmış durumda… Malatya depremden çok ağır hasar almış durumda…

TRT'NİN GÖZÜ KÖR

Malatya sanki depremde az hasar görmüş izlenimi verilmekte. Maalesef bu devlette de böyle gözükmekte. Devletin kurumlarında da böyle gözükmekte. Depremle ilgili film yapan TRT, kameranı gönder. Eğer Malatya senin dediğin gibi videoda yer almayacak kadar iyi durumdaysa biz bu işi bırakacağız. Maalesef TRT'nin de gözü kör.

AFAD liste yayınlıyor, diyor ki 'Depremde az hasar gören iller.' Neresi? Malatya. Gözün kör mü AFAD? Gel Malatya'yı gör. Malatya'da esnaf kalmadı. Malatya esnafı; dükkanları çökmüş, evleri çökmüş, çadırda yaşıyor. Bunu bütün kamuoyunun bilmesini istiyoruz. Özellikle ticaret merkezlerimiz yerle bir olmuş.

Mühendisler, sorumlular, müteahhitler gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. Kimin suçu varsa bedelini ödemelidir. Ama sadece müteahhit ile olmaz. Bostanbaşı'na imarı kim vermişse, hangi belediye başkanı vermişse, kim 12 kata izin vermişse, yerel yöneticilerin de bedelini ödemesi gerekiyor. Malatya'da bir cezasızlık kültürü var. İmar verenlerin de kat verenlerin de cezasını çekmesi lazım.'