Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, katıldığı yayında koyun etinin ucuz olduğunu fakat kokusundan ötürü tüketilmediğini iddia etmişti. Koyun et ve kıyma fiyatlarının 300 liraya ulaşması ise Bakan Nebati'nin ""Türkiye'de damak tadı değişti. Koyun eti ucuz ama tercih edilmiyor, kokusundan dolayı. Bunu da değiştirmek lazım" sözlerine tepki gösterilmesine neden oldu.

Nebati, katıldığı yayında, artan et fiyatlarıyla ilgili şunları söylemişti:

"Gıda enflasyonu dünyanın tamamında genel enflasyonun üzerinde seyrediyor. Tahıl koridoruna rağmen fiyatların hızla yükseliyor olması kuraklığın artması ve AB ile İngiltere'de sınırlama getirildi, İspanya, Portekiz ve Afrika'da üretilen miktarlarda azalma oldu sebzede. Domates üretimi Türkiye'de çok yükseldi. Bununla ilgili bakanlıklarımızla birtakım çalışmalar yaptık. Dünyanın tamamı, gıda ile ilgili enflasyonist bir baskı altında.

Türkiye'de damak tadı değişti. Koyun eti ucuz ama tercih edilmiyor, kokusundan dolayı. Bunu da değiştirmek lazım. Bu işlerin belirli bir plan çerçevesinde yapılması ve kamunun elini taşın altına koyma konusunda çekinmemesi gerekir. Bizim burada yapmamız gereken, aracıların fiyatları artırıp artırmaması çok önemli."

VEDAT MİLOR'DAN BAKAN NEBATİ'YE GÖNDERME

Gastronomi yazarı Vedat Milor, isim vermeden Bakan Nebati'nin o sözlerine gönderme yaptı.

Vedat Milor'un Twitter hesabından Nebati'yi ti'ye alan sözleri şu şekilde:

 "Koyun eti kokulu mu olur kokusuz mu? Bana sürekli 'siyaset yapma, yemeğini yorumla' diye diye, siyaset yapmadan yemek yorumlayamaz hale geldik!