Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 2024 bütçesi üzerine Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yönelttiği sorulara yazılı yanıt aldı.

Ekrem İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt: 5 yıl geriden geliyor Ekrem İmamoğlu'ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt: 5 yıl geriden geliyor

Gürer'in Bakan Vedat Işıkhan'a yöneltilen sorular arasında, "Ülkemizde çalışıp aşırı yoksulluk içinde yaşayan kişi sayısı nedir?" ve "Ağustos itibarıyla açıkladığınız istihdam sayısına çırak, stajyer, toplum yararı projesi gibi güvencesiz çalışanlar dâhil midir?" yer alıyordu.

Bakan Işıkhan'ın yazılı yanıtında, "Ülkemizde, asgari ücret net 11.402,32 TL olup; bu kapsamda çalışıp aşırı yoksulluk veya açlık sınırı içinde yaşayan kişi bulunmamaktadır." ifadesi dikkat çekti.

Ancak, CHP Milletvekili Gürer, Bakan'ın açıklamasının şaşırtıcı olduğunu belirterek, gerçek durumu sorguladı.

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise Bakan Işıkhan'ın Türkiye'de açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan vatandaşın bulunmadığı yönündeki açıklamasının şaşırtıcı olduğunu söyledi.