Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Işıkhan, asgari ücretin hükümet tarafından değil, Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlendiğini ve Temmuz ayında herhangi bir artış olmayacağını açıkladı. Ocak ayında yapılan zammın bu durumu dikkate alarak belirlendiğini de ekledi.

Bakan Mehmet Şimşek’ten dikkat çeken TL çıkışı! ‘Bir miktar zayıflık olacak…’ Bakan Mehmet Şimşek’ten dikkat çeken TL çıkışı! ‘Bir miktar zayıflık olacak…’

Bakan Işıkhan, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtlarken, asgari ücretin belirlenme sürecine ilişkin ayrıntılı bilgi verdi. Temmuz ayında asgari ücrete zam yapılmayacağını belirten Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun hükümet müdahalesi olmaksızın, işçi ve işveren temsilcilerinin katılımıyla bağımsız olarak çalıştığını söyledi. Bakanlık olarak, sürecin sağlıklı ilerlemesini sağlamak için moderatörlük görevi üstlendiklerini belirtti.

OCAK AYINDA YAPILAN ZAM YETERLİ

Bakan Işıkhan, Ocak ayında yapılan zammın yeterli olduğunu vurguladı ve Temmuz'da herhangi bir artış beklenmemesi gerektiğini belirtti. Bu kararın arkasında ekonomik dengelerin korunmasının yattığını belirten Bakan, "Kalıcı refah artışını hedefliyoruz. Şu anda istihdamdan ödün vermeden büyüme gösteriyoruz. Bakanlık olarak işçilere, memurlara ve emeklilere desteğimizi sürdüreceğiz," dedi.

Editör: Nigar Topcu