Avustralya'nın başkenti Canberra'da şok eden bir sağlık olayı yaşandı. Canberra Hastanesi'nde enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Sanjaya Senanayake, meslektaşı beyin cerrahı Dr. Hari Priya Bandi'den aldığı telefonla şoke edici bir olayla karşılaştı. Bandi, "Kadının beyninde canlı ve hareket eden bir şey buldum, inanamazsın!" diyerek Senanayake'yi bilgilendirdi. Bandi, daha sonra kadının beyninden bir solucan çıkardı.

Olayın detaylarına göre, 64 yaşındaki kadın hastaneye Ocak 2021'de başvurdu. Üç hafta boyunca devam eden karın ağrısı, ishal, kuru öksürük, ateş ve gece terlemesi gibi şikayetlerle başvuran kadının semptomları, 2022 yılında unutkanlık ve depresyon gibi belirtilerle birlikte artarak devam etti.

Türk Tabipleri Birliğinden 'Eris varyantı' açıklaması Türk Tabipleri Birliğinden 'Eris varyantı' açıklaması

MR sonucunda kadının beyinde anormal durumlar tespit edildi. Ancak beyin cerrahı, ameliyat öncesinde hareket eden bir solucan bulacağını tahmin etmedi. İncelenen hayvanın türü sonucunda, bulunan parazitin normalde pitonlarda bulunduğu ve bu vakayla birlikte insanlarda da görüldüğü ortaya çıktı. Kadının yaşadığı bölgede halı pitonlarının yaşadığı bir göl bulunuyordu ve hastanın bu göle yakın oturmasına rağmen doğrudan yılanlarla teması olmamıştı. Ancak bölgede yabani otlar topluyor ve bunları yemek yaparken kullanıyordu. Doktorlar ve bilim insanları, yılanın paraziti dışkı yoluyla çimenlere bırakmış olabileceğini düşünüyor. Bu durumda hastanın, çimenlerle doğrudan temas etmesi veya topladığı yabani otları yiyerek parazitle temas etmiş olabileceği tahmin ediliyor.

Dr. Senanayake, hastanın durumuyla ilgili bilgi vererek, vücudun diğer bölgelerindeki larvaların da tedavi edilmesi gerektiğini söyledi. Ancak hastanın şu anda iyileşmeye başladığını ve düzenli olarak kontrol edildiğini belirtti.